Zalecenia po resekcji tarczycy

Jak ma się zachowywać pacjent po resekcji tarczycy. Co mu wolno, a CZEGO MA SIĘ WYSTRZEGAĆ? Wycięto mi całą tarczycę /guzy pęcherzykowate/, dwa dni leżałam w szpitalu. Nic mi nie dolega poza stałymi dusznościami. Prawie cały czas mam chrypę, którą muszę odchrząkiwać. Od osób postronnych wiem, że nie wolno mi się schylać, nie wolno dźwigać. Jak podnoszę głowę z łóżka to mam robić tzw. koszyczek z dłoni itd., itp. Ale myślę, że takie wytyczne powinien mi udzielić lekarz przy wypisie.

Odpowiedzi znajdują się poniżej

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski
odpowiedzi udzielił

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski

Lek. Tomasz Stawski jest lekarzem od 2000 r. Posiada specjalizację medyczną w zakresie chirurgii ogólnej. Pacjentów przyjmuje w gabinecie specjalistycznym przy ulicy Grunwaldzkiej oraz na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie. Obecnie jest doktorantem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego szczególne zainteresowania w swojej profesji to chirurgia małoinwazyjna i plastyczna oraz diagnostyka ultrasonograficzna.

Praktycznie po takim zabiegu nie ma żadnych zaleceń. Oczywiście utrzymywać ranę w należytej higienie. Nie ma żadnych zaleceń dietetycznych. Chrypka powinna powoli ustępować. Powstała ona na skutek podrażnienia nerwów krtaniowych wstecznych. Nerwy powoli będą się regenerowały. Co do podnoszenia ciężarów po resekcji tarczycy także nie ma ewidentnych wytycznych. Oczywiście najlepiej przez okres 2-3 tygodni po zabiegu nie podnosić zbyt dużych ciężarów. Jednak nie ma potrzeby całkowitego odciążania mięśni karku.