Torbiel ogona trzustki - małoinwazyjny sposób leczenia

Kobieta - lat 65, podczas diagnostyki 5 lat temu z powodu białaczki limfatycznej typu B IV stopień zaawansowania wg Rai, stwierdzono w rzucie ogona trzustki dużą torbiel o średnicy 8 cm, poza tym miąższ trzustki prawidłowy. Obecnie ok. 10cm - bez dolegliwości bólowych. Czy operować? Wcześniej leczona 7 cyklami CC. Obecnie niedokrwistość, 2 krotny wzrost leukocytozy - wznowa. Obecnie bez hemolizy - możliwość leczenia sterydami w razie pogorszenia parametrów hematologicznych. Pacjentka ma zaleconą dietę - bezobjawowa kamica pęcherzyka żółciowego.

Odpowiedzi znajdują się poniżej

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski
odpowiedzi udzielił

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski

Lek. Tomasz Stawski jest lekarzem od 2000 r. Posiada specjalizację medyczną w zakresie chirurgii ogólnej. Pacjentów przyjmuje w gabinecie specjalistycznym przy ulicy Grunwaldzkiej oraz na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie. Obecnie jest doktorantem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego szczególne zainteresowania w swojej profesji to chirurgia małoinwazyjna i plastyczna oraz diagnostyka ultrasonograficzna.

W chwili obecnej na pewno operacja torbieli nie jest zalecana z uwagi na stan kliniczny pacjentki i duże z tym związane ryzyko śród- i pooperacyjne. W sprawie torbieli dobrze byłoby skonsultować się z gastroenterologami lub chirurgami zajmującymi się leczeniem takiego schorzenia za pomocą endoskopii. Być może udałoby się zdrenować wewnętrznie torbiel trzustki z żołądkiem za pomocą stentu bez otwierania jamy brzusznej, przy uszyciu endoskopu. Wszystko to jednak zależy od dokładnej lokalizacji torbieli względem żołądka. Pacjentka jednak musi być to tego zabiegu hemodynamicznie wydolna, bez objawów koagulopatii (zaburzeń krzepnięcia), gdyż zabieg zagrożony jest krwawieniem z przewodu pokarmowego.