Co to są złogi pęcherzyka żółciowego i z czego się biorą?

Mam w szyjce pęcherzyka żółciowego złogi. Chciałabym wiedzieć co to są złogi i z czego powstają? Następne pytanie to czy złogi można rozbić?

Odpowiedzi znajdują się poniżej

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski
odpowiedzi udzielił

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski

Lek. Tomasz Stawski jest lekarzem od 2000 r. Posiada specjalizację medyczną w zakresie chirurgii ogólnej. Pacjentów przyjmuje w gabinecie specjalistycznym przy ulicy Grunwaldzkiej oraz na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie. Obecnie jest doktorantem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego szczególne zainteresowania w swojej profesji to chirurgia małoinwazyjna i plastyczna oraz diagnostyka ultrasonograficzna.

Złogi w pęcherzyku żółciowym to potocznie nazywane przez wszystkich kamienie. Wyróżniamy trzy typy złogów: cholesterolowe, barwnikowe i mieszane. Powstają one w wyniku zagęszczenia żółci w cholesterol lub sole żółciowe bilirubiny. Najczęściej występują w Europie złogi cholesterolowe. Są to jasne, kruche kamienie. Jest też teoria, że złogi powstają w wyniku predyspozycji genetycznej (swoiste białko występujące w błonie śluzowej pęcherzyka żółciowego).

Niestety nie ma możliwości rozbicia złogów w pęcherzyku żółciowym tak jak robi się to w nerkach. Jedyną skuteczną terapią jest usunięcie pęcherzyka wraz ze złogami.