Podejrzenie złamania kości śródstopia

W weekend spadłam ze schodów (na szczęście tylko z trzech schodków). Po upadku na mojej kostce pojawił się dość duży obrzęk-krwiak nad V kością śródstopia (prawie na górze stopy). Oczywiście od razu pojechałam do lekarza. Po prześwietleniu lekarz nie potrafił stwierdzić czy jest złamanie kości śródstopia czy nie dlatego też włożył mi nogę w *niepełny gips*. W przyszły poniedziałek jade na kontrole i okaże się czy noga jest złamana. Ponieważ noga prawie wcale mnie nie boli - jedynie przy chodzeniu o kulach odczuwam lekki dyskomfort tzn. czuje cały czas, że noga jest spuchnięta oraz czuje jak krew spływa mi do kostki - noga zaczyna robić się fioletowa. Przez cały czas oczywiście leże z nogą uniesioną do góry oraz przykładam lód, biorę również zastrzyki przeciwzakrzepowe.

Jaka jest szansa, że noga nie jest złamana? Czy możliwe jest, żebym nie czuła złamania?

Odpowiedzi znajdują się poniżej

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski
odpowiedzi udzielił

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski

Lek. Tomasz Stawski jest lekarzem od 2000 r. Posiada specjalizację medyczną w zakresie chirurgii ogólnej. Pacjentów przyjmuje w gabinecie specjalistycznym przy ulicy Grunwaldzkiej oraz na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie. Obecnie jest doktorantem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego szczególne zainteresowania w swojej profesji to chirurgia małoinwazyjna i plastyczna oraz diagnostyka ultrasonograficzna.

Czasami objawy złamania kości mogą być dyskretne np. niewielki ból, obrzęk, zasinienie. Jeśli złamanie jest niewielkie często jest słabo widoczne na zdjęciach RTG zwłaszcza, gdy jest świeże. Dopiero po kilku dniach, gdy w miejscach złamania dochodzi do wstępnej resorpcji kości na skutek prawidłowego gojenia takie złamanie może zostać uwidocznione w RTG. Dlatego spokojnie trzeba stosować się do zaleceń lekarskich i udać się na kontrolę.