Powiększona głowa trzustki - postępowanie, problem przeżywalności

Od 2 miesięcy mój tata skarżył się na ból pod mostkiem, w okolicach nadbrzusza, raz był tak silny, że promieniował na okolice klatki i to zmusiło tatę do pójścia na usg jamy brzusznej. Wyniki: Wątroba: o prawidłowej echogenności, prawidłowego kształtu i wielkości jednorodna, bez zmian ogniskowych. Pęcherzyk żółciowy: obkurczony, nie zawiera złogów. Przewód żółciowy wspólny: wąski, prawidłowy. Żyła wrotna: prawidłowa. Trzustka: o wzmożonej echogenności - wymiar głowy ok. 4,5 cm. Śledziona: prawidłowego kształtu i wielkości. Nerki: prawidłowego kształtu i wielkości, bez zastoju w układzie zbiorczym. Obie nerki o węższych warstwach korowych. Aorta brzuszna: prawidłowa. Pęcherz moczowy: zawiera mało moczu, gruczoł krokowy nie do oceny. Wolnego płynu w jamie otrzewnowej nie stwierdza się. Tata nie stracił na wadze, kolor skóry nie zmienił się, nie ma problemu z oddawaniem moczu i stolca, nie wymiotuje.
Lekarz wypisał skierowanie na poniedziałek jednak martwimy się czym to *pachnie*?

Zapalenie trzustki czy bardziej rak?
Dlaczego ludziom po operacji wycięcia raka daję się max. 18 miesięcy? Jest to związane raczej z przerzutami czy organizm bez wyciętej części trzustki więcej nie może wyciągnąć?

Odpowiedzi znajdują się poniżej

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski
odpowiedzi udzielił

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski

Lek. Tomasz Stawski jest lekarzem od 2000 r. Posiada specjalizację medyczną w zakresie chirurgii ogólnej. Pacjentów przyjmuje w gabinecie specjalistycznym przy ulicy Grunwaldzkiej oraz na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie. Obecnie jest doktorantem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego szczególne zainteresowania w swojej profesji to chirurgia małoinwazyjna i plastyczna oraz diagnostyka ultrasonograficzna.

Takie powiększenie głowy może świadczyć albo o procesie nowotworowym albo zapalnym. Nie ma ewidentnego guza w głowie trzustki, który bardziej przemawiałby za nowotworem. Dlatego być może to jakiś przewlekły stan zapalny. Zapewne będzie potrzeba dokładna diagnostyka trzustki (uzupełnienie badania tomografią komputerową z kontrastem) oraz badania krwi.

Rak trzustki jest bardzo ekspansywnym nowotworem dlatego w przypadku jego występowania, w zależności od stadium zaawansowania przeżywalność jest bardzo krótka (przypadku dużego zaawansowania często kilka miesięcy). Ta przeżywalność nie zleży od tego czy wycięto trzustkę czy nie. Osoby z wyciętą trzustką z powodu np. guza w przebiegu przewlekłego stanu zapalnego żyją normalnie przez długie lata.