Zapalenie żółciowe żołądka czynnościowe i morfotyczne

Moja mama zrobiła gastroskopię i wynik był: gastritis biliaris - odźwiernik działa sprawnie, koleżanka mamy również zrobiła gastroskopię wynik gastritis biliaris - odźwiernik otwarty, ziejący, widoczne wsteczne zarzucanie żółci. Nurtuje nas odmienność opisów. Czy mógłby pan wytłumaczyć czym różnią się te dwa schorzenia?

Odpowiedzi znajdują się poniżej

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski
odpowiedzi udzielił

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski

Lek. Tomasz Stawski jest lekarzem od 2000 r. Posiada specjalizację medyczną w zakresie chirurgii ogólnej. Pacjentów przyjmuje w gabinecie specjalistycznym przy ulicy Grunwaldzkiej oraz na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie. Obecnie jest doktorantem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego szczególne zainteresowania w swojej profesji to chirurgia małoinwazyjna i plastyczna oraz diagnostyka ultrasonograficzna.

Gastritis biliaris to zapalenie błony śluzowej żołądka spowodowane obecnością żółci w żołądku. Żółć na skutek zaburzeń czynnościowych lub organicznych (morfotycznych) dostaje się z dwunastnicy (tam jest wydzielana z wątroby) do żołądka i na skutek drażnienia błony śluzowej żołądka doprowadza do stanu zapalnego. W prawidłowych warunkach żółć nie powinna przedostawać się do żołądka.

W przypadku Pani matki są to zaburzenia czynnościowe czyli na skutek nieprawidłowej kurczliwości dwunastnicy i/lub żołądka bez zmian w budowie żołądka lub dwunastnicy dochodzi do zarzucania żółci z dwunastnicy do żołądka.

W przypadku koleżanki mamy są to zaburzenia morfotyczne czyli na skutek szeroko otwartego odźwiernika (nieprawidłowej budowy części dalszej żołądka) żółć cofa się z dwunastnicy do żołądka.