Obecność uwypuklenia powyżej blizny po plastyce przepukliny pachwinowej

Mój mąż przebył ok. 2 miesięcy temu operację przepukliny pachwinowej. Już na trzeci dzień po zabiegu pojawiło się znaczne zgrubienie, które w tej chwili ma ok. 4x2 cm, jest twarde i niebolesne, tuż pod powłokami brzusznymi.
Czy może być to pozostawiony np. gazik, szew, zwinięta siatka?

Odpowiedzi znajdują się poniżej

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski
odpowiedzi udzielił

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski

Lek. Tomasz Stawski jest lekarzem od 2000 r. Posiada specjalizację medyczną w zakresie chirurgii ogólnej. Pacjentów przyjmuje w gabinecie specjalistycznym przy ulicy Grunwaldzkiej oraz na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie. Obecnie jest doktorantem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego szczególne zainteresowania w swojej profesji to chirurgia małoinwazyjna i plastyczna oraz diagnostyka ultrasonograficzna.

Aby dokładnie dowiedzieć się co mężowi dolega na pewno trzeba udać się na kontrolę do chirurga. Jeśli zabieg wykonywany był przy użyciu siatki często zdarza się, że w miejscu operowanym występuje wybrzuszenie. Wybrzuszenie to spowodowane jest umiejscowieniem siatki w tkankach położonych dość płytko pod skórą. Jeśli pacjent jest szczupły, a materiał z jakiego wykonana jest siatka sztywny uwypuklenie niestety jest dobrze widoczne.

Po drugie tkanki jakie zszywa się w czasie plastyki przepukliny są zdwajane co powoduje zgrubienie. Całkowite uformowanie ścian wzmocnionego kanału pachwinowego może nastąpić nawet dopiero po roku. Wtedy wybrzuszenie powinno się znacznie zmniejszyć.