Usunięcie guza sutka

Mam stwierdzony guz sutka przez mammografie i USG. Wynik biopsji mówi, ze jest to zmiana łagodna. Lekarz mówi, że trzeba obserwować i co jakiś czas robić biopsję. Przyznam sie, że boje się tej sytuacji, żeby nie rozwinęło się to na gorzej. Mam pytanie czy zabieg chirurgiczny/nigdy nie miałam/ jest ciężki i długo należy zdrowieć? Guz o wymiarach 11mm/7mm jest dość głęboko umiejscowiony i myślę, że cięcie byłoby dość rozległe. Czy takie uśniecie może być metodą laparaskopową? Nadmieniam, że ciągle mnie pierś boli.

Odpowiedzi znajdują się poniżej

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski
odpowiedzi udzielił

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski

Lek. Tomasz Stawski jest lekarzem od 2000 r. Posiada specjalizację medyczną w zakresie chirurgii ogólnej. Pacjentów przyjmuje w gabinecie specjalistycznym przy ulicy Grunwaldzkiej oraz na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie. Obecnie jest doktorantem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego szczególne zainteresowania w swojej profesji to chirurgia małoinwazyjna i plastyczna oraz diagnostyka ultrasonograficzna.

Samo usunięcie guza sutka tak niewielkiego jest zabiegiem krótkim, zazwyczaj wykonywanym w znieczuleniu dożylnym, często wykonywanym w trybie jednego dnia. Cięcie jest zazwyczaj niewielkie 3-4 centymetrowe (w zależności od lokalizacji zmiany, wielkości i głębokości usadowienia guza).

Laparoskopia, które polega na wziernikowaniu przyrządem optycznym jamy brzusznej jest zabiegiem zarezerwowanym tylko dla jamy brzusznej.