Usunięcie jądra po zabiegu sprowadzenia jądra do moszny

Mam 30 lat. Niedawno miałem przeprowadzony zabieg sprowadzenia lewego jądra do moszny. Jądro było w kanale pachwinowym (wnętrostwo - niestety nie leczone wcześniej). Zabieg się udał, jądro zostało zabezpieczone w mosznie przed cofnięciem do kanału pachwinowego, jednak jest malutkie (kilka razy mniejsze od drugiego) i najprawdopodobniej jest niefunkcjonalne, w wyniku długiego pobytu poza moszną. Echograficznie jest w normie.

Czy w takiej sytuacji lepiej jest je całkowicie usunąć czy zostawić? Wiem, że przy wnętrostwie jest ryzyko powstania nowotworu jądra. Przed zabiegiem wykonałem badania AFP i beta-HCG i wyniki tych badań były w porządku.
Czy całkowite usunięcie teraz tego jądra wyeliminuje ryzyko powstawania nowotworu? Czy to ryzyko już zawsze pozostanie? A jeśli pozostanie ryzyko po usunięciu jądra, to czy ono będzie też na takim samym poziomie jak w przypadku pozostawienia jądra? Czy po usunięciu tego jądra, moje drugie zdrowe jądro może być jeszcze narażone na jakieś powikłania wynikające z wnętrostwa? Zaznaczam, że ewentualne usunięcie jądra nie wynika z konieczności. Podczas badań i operacji na szczęście nie zauważono niepokojących zmian.

Chcemy z żoną mieć dziecko i zastanawiamy się czy to jądro *pomoże* (może coś produkuje), czy bardziej *zaszkodzi*?

Odpowiedzi znajdują się poniżej

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski
odpowiedzi udzielił

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski

Lek. Tomasz Stawski jest lekarzem od 2000 r. Posiada specjalizację medyczną w zakresie chirurgii ogólnej. Pacjentów przyjmuje w gabinecie specjalistycznym przy ulicy Grunwaldzkiej oraz na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie. Obecnie jest doktorantem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego szczególne zainteresowania w swojej profesji to chirurgia małoinwazyjna i plastyczna oraz diagnostyka ultrasonograficzna.

Jeśli w czasie zabiegu sprowadzenia jądra nie zaistniało podejrzenie zmian typu nowotworowego to zapewne jądro jest prawidłowe choć może być niecałkowicie rozwinięte. Jądro sprowadzone do moszny obecnie jest tak samo narażone na powstanie nowotworu jak prawidłowe jądro już od dawna obecne w mosznie. Jeśli Pan chce mieć dzieci radziłbym raczej nie usuwać jądra, gdyż ono może mieć wspomagający wpływ na płodność (po usunięciu tego jądra płodność może być obniżona). To sprowadzone jądro nie ma żadnego wpływu (na pewno niekorzystnego) na jądro prawidłowe.