Drenaż po operacji wycięcia węzła chłonnego

Moja żona miała operację usunięcia czerniaka skóry na lewej nodze nad kolanem oraz wycięcie węzła wartowniczego poniżej lewej pachwiny u nogi.

Po miesiącu założono jej sączek czy dren (rurka ze zbiorniczkiem) ponieważ zrobił się stan zapalny. Lekarz kazał zapisywać ile uzbiera się płynu w każdej dobie. Dren jest założony już 8 dzień. Zauważyłem, że w środku rurki zbiera się czasem jakby biały warkoczyk i potrafi zatykać rurkę i płyn nie chce zlatywać do zbiorniczka i potrafi trochę wypływać obok miejsca, gdzie włożona jest rurka w udzie lewym. Czy to normalne, że zbiera się ten biały nalot w środku rurki czy trzeba udać na pogotowie, aby poprawiono dren?

Odpowiedzi znajdują się poniżej

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski
odpowiedzi udzielił

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski

Lek. Tomasz Stawski jest lekarzem od 2000 r. Posiada specjalizację medyczną w zakresie chirurgii ogólnej. Pacjentów przyjmuje w gabinecie specjalistycznym przy ulicy Grunwaldzkiej oraz na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie. Obecnie jest doktorantem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego szczególne zainteresowania w swojej profesji to chirurgia małoinwazyjna i plastyczna oraz diagnostyka ultrasonograficzna.

Takie stronty (białe naloty) powstające w płynie zapalnym to normalna sytuacje. Powstają one w skutek wytrącania się białka z płynu wysiękowego. Należy przetykać rurkę lub zbiornik (zwłaszcza jego ujście) i w trybie planowym pójść na kontrolę lekarską.