Polip rakowaciejący jelita grubego

W czasie kolonoskopii wykryto polipa 2 cm w esicy o szerokiej szypule, którego usunięto. W opisie z badani kolonoskopowego zapisano, że usunięto go wraz ze zdrowa tkanką. Bez cech krwawienia po polipektomii. Poza tym w zakresie błony śluzowej zmian nie stwierdzono. Haustracja ściany zachowana. Perystaltyka jelita prawidłowa.

Wynik histopatologii brzmi:
Gruczolak cewkowy rakowaciejący Gr. IV.
Utkanie raka obejmuje część szczytową polipa.

Jak bardzo złośliwa jest to zmiana oraz jaki rodzaj leczenia należy podjąć?

Odpowiedzi znajdują się poniżej

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski
odpowiedzi udzielił

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski

Lek. Tomasz Stawski jest lekarzem od 2000 r. Posiada specjalizację medyczną w zakresie chirurgii ogólnej. Pacjentów przyjmuje w gabinecie specjalistycznym przy ulicy Grunwaldzkiej oraz na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie. Obecnie jest doktorantem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego szczególne zainteresowania w swojej profesji to chirurgia małoinwazyjna i plastyczna oraz diagnostyka ultrasonograficzna.

Polip typu gruczolaka (zmiana łagodna nowotworowa) wraz z szczytową zmianą rakowaciejącą według Pani opisu i wyników badań została usunięta doszczętnie dlatego procedura leczenia w chwili obecnej powinna być zakończona. Oczywiście radzę jednak w tej sprawie bezpośrednio skonsultować się jeszcze z chirurgiem oraz onkologiem. Oni znając całokształt kliniczny pacjenta zadecydują o dalszym postępowaniu. Jeśli uznają, że leczenie zostało zakończona na pewno trzeba będzie jeszcze okresowo wykonywać kontrolne badania kolonoskopowe (na początku co 3-6 miesięcy).