Profilaktyka więcej niż jednej zmian litych piersi

Czy jeśli na podstawie USG, mammografii, rezonansu magnetycznego istnieje więcej zmian litych ( tymczasowo niezłośliwych na podst. biopsji) - brodawczaki, gruczolakowłókniaki, torbiele - profilaktyka polega na *czekaniu*, aż któraś z w/w się zezłośliwi? Wtedy usuwa się całą pierś, czy każdą zmianę z osobno? Miałam już zabiegi chirurgiczne na obu piersiach.

Odpowiedzi znajdują się poniżej

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski
odpowiedzi udzielił

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski

Lek. Tomasz Stawski jest lekarzem od 2000 r. Posiada specjalizację medyczną w zakresie chirurgii ogólnej. Pacjentów przyjmuje w gabinecie specjalistycznym przy ulicy Grunwaldzkiej oraz na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie. Obecnie jest doktorantem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego szczególne zainteresowania w swojej profesji to chirurgia małoinwazyjna i plastyczna oraz diagnostyka ultrasonograficzna.

Profilaktyka polega na okresowych badaniach kontrolnych (obrazowych i bioptycznych zmian podejrzanych). Najlepiej, aby obserwacją sutków zajął się onkolog. Z nim należy w tej sprawie się skonsultować. W przypadku zezłośliwienia jakiejś zmiany zapewne trzeba będzie wykonać amputację całej piersi (z uwagi na liczne zmiany) jednak to będzie także zależało od wielkości samego rozpoznanego nowotworu.