Plastron (ropień okołowyrostkowy) - czy operować?

10 dni temu zabolał mnie brzuch po prawej stronie. Usg wykazało wyrostek robaczkowy, lekarze chcieli tego samego dnia przystąpić do operacji, na która się nie zgodziłem. Tego samego dnia założono mi sondę przez nos do żołądka. Z dnia na dzień czułem się coraz lepiej. Przez cały czas 7 dniowego pobytu w szpitalu nie miałem gorączki. 3 dni temu wypisano mnie do domu po usunięciu sondą ropnia okołowyrostkowego.

Czy muszę poddać się operacji wycięcia wyrostka? Czy ewentualnie mogę z tym zaczekać i wyrostek ten zaalarmuje mnie bólem by zdarzyć na czas z ta operacja? Czy on w ogóle tam jest skoro tomograf nic nie wykazuje, a lekarze zachęcają mnie do zrobienia wycięcia, bo być może w przyszłości mogę na to chorować?

Teraz jak już mnie nic nie boli to czy mogę spożywać słodycze, mięso, smażone rzeczy? Czy być możne spożywanie tych rzeczy sprzyja ewentualnemu pojawieniu się zapalenia wyrostka znowu?

Odpowiedzi znajdują się poniżej

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski
odpowiedzi udzielił

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski

Lek. Tomasz Stawski jest lekarzem od 2000 r. Posiada specjalizację medyczną w zakresie chirurgii ogólnej. Pacjentów przyjmuje w gabinecie specjalistycznym przy ulicy Grunwaldzkiej oraz na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie. Obecnie jest doktorantem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego szczególne zainteresowania w swojej profesji to chirurgia małoinwazyjna i plastyczna oraz diagnostyka ultrasonograficzna.

Plastron to ropień okołowyrostkowy z naciekiem na sąsiadujące tkanki. Jest to ropień spowodowany perforacją wyrostka robaczkowego znajdującego się w fazie ostrego procesu zapalnego, obejmujący okoliczne tkanki i narządy, nie rozprzestrzeniający się na całą jamę otrzewnej, lecz powodujący miejscowe zapalenie otrzewnej często z wyczuwalnym guzem. Leczenie ropnia jest zachowawcze lub zabiegowe (drenaż). Stosuje się antybiotykoterapie, dietę ubogoresztkową i leki przeciwzapalne. Po ustąpieniu procesu zapalnego często (należy to rozważyć) wykonanie się wycięcie wyrostka robaczkowego w trybie planowym ( najczęściej między 1-6 miesiącem po ostrym zapaleniu).

Jeśli proponują Panu chirurdzy zabieg należy się takowemu podjąć, bo w każdej chwili może dojść do ponownego stanu zapalnego wyrostka robaczkowego (kikuta jaki pozostał w jamie brzusznej, pozapalnego). Trzeba w rozważaniach o zabiegu uwzględnić Pana obecny stan kliniczny i być może wykonać kontrolne USG jamy brzusznej.

W chwili obecnej nie trzeba stosować żadnej diety. Nie ma to wpływu na ewentualne ponowne pojawienie się stanu zapalnego.