Zaburzenia wypróżniania się po usunięciu pęcherzyka żółciowego

Jestem miesiąc po laparoskopowym usunięciu pęcherzyka żółciowego. Od tego czasu mam problemy z wypróżnianiem się. Nie jest to problem zaparć ponieważ odczuwam potrzebę załatwienia się, ale nie mogę się wypróżnić. Czynność ta sprawia mi ból oraz zmusza do dużego wysiłku jakim jest parcie. Wizyta w toalecie zajmuje mi nawet godzinę. Odnoszę wrażenie jakby jelita nie przesuwały mas kałowych dalej tylko wszystko stało w jednym miejscu. Lekarz zapisał mi czopki po których wypróżnienie staje się łatwiejsze, ale wydaje mi się, że nie tędy droga, żeby za każdym razem kiedy nie mogę się załatwić aplikować sobie czopek. Proszę o odpowiedź czy coś takiego może mieć miejsce i co jest tego przyczyną i jak sobie z tym poradzić? A może jest to spowodowane jakimś błędem popełnionym w czasie operacji?

Odpowiedzi znajdują się poniżej

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski
odpowiedzi udzielił

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski

Lek. Tomasz Stawski jest lekarzem od 2000 r. Posiada specjalizację medyczną w zakresie chirurgii ogólnej. Pacjentów przyjmuje w gabinecie specjalistycznym przy ulicy Grunwaldzkiej oraz na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie. Obecnie jest doktorantem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego szczególne zainteresowania w swojej profesji to chirurgia małoinwazyjna i plastyczna oraz diagnostyka ultrasonograficzna.

Raczej te dolegliwości, które Pani opisuje nie są związane z samym zabiegiem cholecystektomii. Zdarzają się przypadki zaburzeń w oddawaniu stolca po zabiegu cholecystektomii, ale najczęściej o charakterze biegunek z uwagi na niedobór żółci w przewodzie pokarmowym. „Puste” parcia jakie Pani opisuje są niezależne od braku pęcherzyka żółciowego. Ciągłe aplikowanie czopków przeczyszczających nie jest terapią o długotrwałym działaniu na Pani dolegliwości. Żeby zdiagnozować zaburzenia w oddawaniu stolca należałoby wykonać kolonoskopię, w której kamerą oceni się stan jelita grubego. Po tym badaniu można zadecydować o dalszym postępowaniu w Pani przypadku.