Żółtaczka mechaniczna i markery CA 19.9

Moja mama dostała żółtaczki mechanicznej i przeszla dwa zabiegi ecpw oraz operacje usuniecia pecherzyka ze złogami - żółtaczka spadła do 3,4 i spada bardzo powoli, lekarze zrobili badanie na marker Ca 19-9 i jest on podwyższony do 88, czy to świadczy o raku? Mama miala badanie rezonansem, liczne usg i nie wykryto guzkow, ma jedynie poszerzony odcinek jelita, ale napisano ze to zmiany pooperacyjne, zostala wypisana do domu i czekamy na spadek zoltaczki trwa to dlugo jest tydzien po ostatniej operacji i zoltaczka spada, ale bardzo wolno -mama nie ma boli i czuje sie dobrze, wszystko je -martwi mnie ta zoltaczka i ten wynik, czy jest mozliwe ze to poczatek choroby nowotworowej? Czy moze wynik podwyzszony jest ze wzgledu na zoltaczke i te operacje oraz stan zapalny, ktory mama miala przed operacja i po? Kiedy mozna skontrolowac ten wynik ponownie? Czy normalne jest ze zoltaczka tak powoli spada? - byla w granicach 14 dopiero, po dwoch operacjach ecpw i cietej rosla dopiero drugie ecpw i usuniecie kamienia zaczela spadac, ale powoli, przewody sa czyste badanie nic nie potwierdza.

Odpowiedzi znajdują się poniżej

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski
odpowiedzi udzielił

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski

Lek. Tomasz Stawski jest lekarzem od 2000 r. Posiada specjalizację medyczną w zakresie chirurgii ogólnej. Pacjentów przyjmuje w gabinecie specjalistycznym przy ulicy Grunwaldzkiej oraz na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie. Obecnie jest doktorantem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego szczególne zainteresowania w swojej profesji to chirurgia małoinwazyjna i plastyczna oraz diagnostyka ultrasonograficzna.

Antygen CA 19-9 (norma w zależności od laboratorium analitycznego to 0-37 U/ml) jest glikoproteiną występującą w komórkach nabłonkowych trzustki, żołądka, wątroby, pęcherzyka żółciowego oraz okrężnicy i płuc. Poziom tego antygenu wzrasta zarówno w nowotworowych jak i nienowotworowych chorobach tych tkanek (np. w czasie stanu zapalnego). W praktyce klinicznej oznaczanie poziomu CA 19-9 znajduje zastosowanie głównie w różnicowaniu dających podobne objawy kliniczne, nowotworowych i nienowotworowych zmian w trzustce.

Znaczny wzrost poziomu CA 19-9 może występować w przypadku: nowotwory części wewnątrzwydzielniczej trzustki, guzy przewodu pokarmowego, guzy płuc, zmiany nienowotworowe przewodu pokarmowego i płuc.

Podwyższony poziom antygenu CA 19-9 do 88 może świadczyć o stanie zapalnym dróg żółciowych, wątroby, być może też trzustki i powinien powoli obniżać się zgodnie z wycofywaniem się żółtaczki. Żółtaczka będzie się wycofywać przez najbliższe kilka tygodni. Za około miesiąc proponowałbym powtórzenie badania antygenu CA 19-9.