Nocne zarzucanie żółcią do żołądka

Chciałabym zapytać o patomechanizm nocnego zarzucania żółcią do żołądka. Jeśli w odźwierniku nie znaleziono żadnych zmian morfologicznych, a żółć w żołądku w godzinach rannych jest to co jest tego przyczyną? Przecież żółć jest wydzielana do dwunastnicy pod wpływem pokarmu. Czy to może mieć coś wspólnego z dyskinezą dróg żółciowych albo jelitami? Jakie leki zastosować aby dolegliwości ustąpiły?

Odpowiedzi znajdują się poniżej

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski
odpowiedzi udzielił

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski

Lek. Tomasz Stawski jest lekarzem od 2000 r. Posiada specjalizację medyczną w zakresie chirurgii ogólnej. Pacjentów przyjmuje w gabinecie specjalistycznym przy ulicy Grunwaldzkiej oraz na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie. Obecnie jest doktorantem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego szczególne zainteresowania w swojej profesji to chirurgia małoinwazyjna i plastyczna oraz diagnostyka ultrasonograficzna.

Rzeczywiście takie objawy mogą świadczyć o dyskinezie dróg żółciowych czyli nieprawidłowym obkurczania się zwieraczy zamykających ujście dróg żółciowych (otwarte ujście nawet w czasie braku pokarmu w przewodzie pokarmowym) lub też dyskinezie przewodu pokarmowego czyli np. ruchu kurczącego się dwunastnicy w nieprawidłowym kierunku (przenoszenie żółci do żołądka). Oczywiście ma tu też wpływ na przemieszczanie się żółci poziome ułożenie ciała (należy w czasie snu układać górną cześć tułowia wyżej niż resztę ciała).

W przypadku refluksu żółciowego stosuje się leki typu inhibitorów pompy protonowej oraz prokinetyczne. O sposobie leczenia musi zadecydować lekarz prowadzący.