Leczenie blizny śluzówki jamy ustnej

Mam taki problem 4 tygodnie temu przegryzłem sobie wargę jakieś 0,3 cm pod ustami. Rana była dosyć głęboka. W chwili obecnej pozostała mi blizna. Problem jest taki, że uszkodzenia wewnętrzne (chyba wewnętrzna blizna) odsadziła mi usta kilka milimetrów do góry. Wygląda to nieciekawie. Byłem u chirurga stwierdził z zapytaniem o zabieg usunięcia niedoskonałości. On stwierdził, że jest szansa na to, że usta wrócą do poprzedniej pozycji i przed decyzją o zabiegu trzeba jeszcze poczekać. Przepisał mi dwa środki jeden o działaniu zewnętrznym, a drugi o działaniu wewnętrznym, mający wpłynąć na zmiękczenie wewnętrznej blizny (jak pamiętam to chyba ma podobny składnik jak ten pierwszy, który podalem). Niestety Pani w aptece nie miała tego drugiego specyfiku i obiecała mi, że go zamówi. Niestety niekompetencja tej osoby przerosła wszystko. Zgubiła receptę i nazwę leku (lek nie był na receptę). Mam teraz problem potrzebuje tego gelu, a nie mam nazwy. Czy mógłbym Pan zarekomendować odpowiedni gel?

Odpowiedzi znajdują się poniżej

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski
odpowiedzi udzielił

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski

Lek. Tomasz Stawski jest lekarzem od 2000 r. Posiada specjalizację medyczną w zakresie chirurgii ogólnej. Pacjentów przyjmuje w gabinecie specjalistycznym przy ulicy Grunwaldzkiej oraz na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie. Obecnie jest doktorantem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego szczególne zainteresowania w swojej profesji to chirurgia małoinwazyjna i plastyczna oraz diagnostyka ultrasonograficzna.

Praktycznie nie ma preparatów, które stosowałoby się na blizny umiejscowione na śluzówce. Wszystkie preparaty na blizny stosuje się na naskórek (zewnętrznie). Nie ma tez sensu stosować takich preparatów na śluzówkę jamy ustnej, gdyż ślina zaraz taki preparat wypłuka. Na blizny skórne najlepsze są preparaty na bazie silikonu. Bliznę na śluzówce (tak jak i na skórze) można systematycznie masować powolnymi ruchami okrężnymi kilka razy w ciągu dnia. Daje to efekt zmiękczenia blizny i wygładzenia. Odpowiedniej dojrzałości blizna nabiera dopiero po około 6 miesiącach. Po tym okresie jeśli blizna Pana nie będzie zadawalać radzę skonsultować się z chirurgiem plastycznym.