Pierwsze objawy skręcenia jądra - jak zapobiegać?

Mam problem z moim lewym jądrem. Jakieś 2 lata temu miałem obrzęk lewego jądra, bolało mnie. Skontaktowałem się z chirurgiem, powiedział, że nie było to całkowite skręcenie jądra, ale niewiele brakowało, zostałem na obserwacji w szpitalu 2 dni, po czym zostałem wypisany, bo wszystko było ok. 3 dni temu, podczas wzwodu członka, zauważyłem pierwszą minimalną oznake jaka była własnie 2 lata temu (ciężko mi wytłumaczyć jak to dokładnie wyglądało), jądro jakby troche było okręcone. Poszedłem spać, gdy się na następny dzień obudziłem, było wszystko normalnie. Wczoraj gdy byłem na dyskotece z moim jądrem stało się to samo co 3 dni temu, także było troche okręcone, towarzyszył lekki ból, aczkolwiek, gdy poszedłem spać i się obudziłem, znowu wszystko było w normie.

Czy ta sytuacja wymaga skontaktowania się z lekarzem? Czy może wystarczy, przestać na pewien czas uprawiać sporty, tańczyć itd.? (w końcu 3 lata temu miałem to samo i udało mi się z tego wyjść). Może jeszcze w inny sposób można temu zapobiegać? Problem naprawdę jest dość wstydliwy.

Odpowiedzi znajdują się poniżej

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski
odpowiedzi udzielił

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski

Lek. Tomasz Stawski jest lekarzem od 2000 r. Posiada specjalizację medyczną w zakresie chirurgii ogólnej. Pacjentów przyjmuje w gabinecie specjalistycznym przy ulicy Grunwaldzkiej oraz na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie. Obecnie jest doktorantem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego szczególne zainteresowania w swojej profesji to chirurgia małoinwazyjna i plastyczna oraz diagnostyka ultrasonograficzna.

Niestety, ale nie ma żadnych sposobów zapobieżenia wystąpienia skręcenia jądra. To czysty przypadek, że do tego może dojść. Jeśli zaniepokoi Pana stan jądra (bolesność, obrzęk) należy jak najszybciej zgłosić się na izbę przyjęć najbliższego szpitala. Najlepiej zdiagnozować skręt jądra wykonując badanie USG dopplerowskie naczyń powrózka nasiennego.
W chwili obecnej można w trybie planowym skonsultować się w tej sprawie z urologiem.