Czy badanie USG różnicuje naczyniaka od guza wątroby?

U mnie stwierdzono naczyniaka wątroby, przed dwoma laty jeden, po dwóch latach sa juz trzy. Czy badanie usg odróżnia naczyniaka od torbieli czy guza, nie dostałam skierowania na TK. Czy mam sama zwrócić sie z prośbą do lekarza o takie skierowanie? I czy jest możliwe, że przed dwoma laty te naczyniaki dwa juz były, nie zostały tylko przez lekarza zauważone. Ten naczyniak sprzed dwóch lat ma wymiary takie same. W której części ciała wyróżniamy segment 6, podprzeponowa boczna cześć?

Odpowiedzi znajdują się poniżej

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski
odpowiedzi udzielił

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski

Lek. Tomasz Stawski jest lekarzem od 2000 r. Posiada specjalizację medyczną w zakresie chirurgii ogólnej. Pacjentów przyjmuje w gabinecie specjalistycznym przy ulicy Grunwaldzkiej oraz na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie. Obecnie jest doktorantem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego szczególne zainteresowania w swojej profesji to chirurgia małoinwazyjna i plastyczna oraz diagnostyka ultrasonograficzna.

Najlepszym sposobem diagnostyki różnicowej naczyniaków wątroby jest tomografia komputerowa z kontrastem. USG w pełni nie wskaże jednoznacznie czy zmiana w wątrobie jest naczyniakiem (czy też inną zmianą miąższową). Torbiel zaś jest bardzo dobrze rozpoznawalna w USG i w pełni diagnozowalna. Decyzję w sprawie wykonania tomografii musi podjąć lekarz prowadzący.

Jeśli zmiany strukturalne miąższu wątroby były niewielkie mogły po raz pierwszy nie zostać zauważone w czasie badania USG.

Segment 6 wątroby to segment w prawym płacie wątroby, zlokalizowany bocznie, podprzeponowo, w przedniej części.