Częstotliwość kolonoskopii w zespole jelita drażliwego

Co robic? ZJD czy cos innego np. rak? Mam 35 lat, nauczyciel z zawodu.

W zeszłym roku zaczęły boleć mnie jelita, dolna część tuż przy biodrach z lewej i prawej strony i zaczęły sie zaparcia. Poszedłem do lekarza w poradni, dostałem leki. Bóle nie przestawały, więc po 2 miesiącach dostałem skierowanie do poradni proktologicznej. Chirurg w poradni wysłał mnie w lipcu 2008 r na tomografię komputerową jamy brzusznej i miednicy. TK nic nie wykazało tzn. opis wskazywał, że wszystko jest w porządku: (watroba prawidlowa, bez zmian ogniskowych, pecherzyk zolciowy prawidlowa wilkosc bez zlogow; drogi zolciowe nieposzerzone; sledziona prawidlowej wielkosci bez zmian patologicznych; trzustka prawidlowa; nadnercza o prawidlowym ksztalcie i wielkosci; nerki prawidlowa wielkosc i obrys oraz nieposzerzony uklad kielichowo-miedniczkowy; widoczne naczynia przestrzeni pozaotrzewnowej zmian nie wykazuja; pecherz moczowy o gladkich obrysach jednorodnej zwartosci, gruczol krokowy wielkosci prawidlowej, obrysy gladkie, jednorodny, nie uwidoczniono powiększonych węzłów chłonnych śród- i pozaotrzewnowych).

Lekarz przepisał mi lek na zwyrodnienie stawów bo to moglo byc jego zdaniem od kregoslupa (choć RTg nic nie wykazało). Nie przeszło. Poszedłem tym razem do innej poradni proktologicznej w Ligocie Katowicach (w CSK terminy odległe były więc byłęm w zwykłej przychodni prywatnej, ale z NFZ). Tam chirurg wysłał mnie na kolonoskopię, we wrzesniu 2008, pobrano szare wycinki do histopatu.

Wynik był taki - Proctitis chronica simplex. Ponoć to nic nie groznego i nie leczy się. Czy tak jest na prawde?
Ten sam lekarz na podstawie opisu moich dolegliwosci: bóle jelit w okolicach nad biodrami strona prawa, częściej lewa, zaparcia, czasowo okres bez bolu i normalny stolec, czasami odrobina sluzu wokoł stolca, kłucie w okolicach brzucha - po bokach, przykry zapach gazów. Stwierdził ze mam Zespoł Jelita Drazliwego. Przepisał na to lek. Pomaga na jakis czas. Nie biore jednak tabletek, wiadomo watroba wysiada, wole nauczyc sie z tym zyc.
Niestety znow zaczyna mnie wrecz kłuc w jelitach nad lewym biodrem, czuje to jak chodze, siedze, podczas oddawania stolca nie czuje wzmozonego bolu jelit, ale po zalatwieniu sie znow odczuwam ten bol. Czasami odczuwam kłucie jakby szpilką. Czy to może być skutkiem kolonoskopii czy też może coś innego? Teraz zbliza się noc i bol jakby zmalał.
Czy to możliwe, aby od czasu zrobienia kolonoskopii we wrzesniu 2008 cos moglo sie stac? Czy cos moglo sie rozwinac w jelitach np rak?

Dzisiaj podczas oddawania stolca spojrzałem i chyba wydawało mi sie ze widze cienki pasek krwi, dotknalem tego jasna bibuła, zeby wchlonela sie i zobaczyc czy jest czerwona, jednak bibuła zabarwila sie na brazowo od stolca. Wiec możliwe, ze sie przewidzialem. W stolcu jest tez pewna część pokarmu nie do końca strawionego np. skórki owoców, warzy, ziarna, rodzynki etc. Gazy mają bardzo przykry zapach.

W grudniu 2008 roku zrobilem tez badania na krew utajona w kale - wynik ujemny.
Czy powinienem porobic znow jakies badania? Co ile powinno sie robic kolonoskopie?
Mam juz dosc chorob, nie dosc ze mam sarkoidoze typ II i skórną to jeszcze jelita mi nawalaja. I dostałem masc na hemoroidy (bolał mnie odbyt, wiec lekarz jakims urzadzeniem zbadal i nie widzial nic niepokojacego, a wczesniej linny lekarz robil badania palcem i stwierdzil rzekomo szczeline odbytu, więc brałem czopki na to).

Odpowiedzi znajdują się poniżej

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski
odpowiedzi udzielił

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski

Lek. Tomasz Stawski jest lekarzem od 2000 r. Posiada specjalizację medyczną w zakresie chirurgii ogólnej. Pacjentów przyjmuje w gabinecie specjalistycznym przy ulicy Grunwaldzkiej oraz na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie. Obecnie jest doktorantem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego szczególne zainteresowania w swojej profesji to chirurgia małoinwazyjna i plastyczna oraz diagnostyka ultrasonograficzna.

Opisywane przez Pana dolegliwości raczej wskazują na zespół jelita drażliwego (brak ewidentnych podstaw do wytłumaczenia dolegliwości ze strony morfotycznej jelita grubego). Rozpoznanie: Proctitis chronica simpex oznacza przewlekłe zapalenie śluzówki odbytnicy, proste. Taki stan nie daje praktycznie dolegliwości i łatwo ulega wyleczeniu dzięki zastosowaniu odpowiednich czopków. W przypadku ZJD należy na stałe zażywać leki normujące pracę jelit oraz stosować dietę jak w ZJD. Dolegliwości na pewno nie są związane z przebytą kolonoskopią. Z uwagi na dobry wynik kolonoskopii prawdopodobieństwo pojawienia się nowotworu w jelicie grubym po niecałym roku jest praktycznie niemożliwe (kontrolne badanie za około 4-5 lat). Gdyby jednak dolegliwości się nasiliły oczywiście takie badanie trzeba by wykonać wcześniej.