Polip odbytu

Byłem u lekarza z powodu krwawienia z odbytu (mała ilosc krwi na papierze toalet.). Zrobił podstawowe padanie *palcem* i stwierdził, że nie ma żadnych zmian (zapomniałem mu wspomnieć o 3 małych *pryszczkach* na odbycie, ale sam chyba zauważył - nie wiem sam co to jest) i powiedział, że źródło krwawienia to prawdopodobnie polip. Moje pytanie brzmi: Co to są te *pryszczki*? - czy są niebezpieczne/groźne?

Czy jak mam polipy to jak wykonam tą kolonoskopie we wrześniu to może mi sie pogorszyc? (mam wazny wyjazd, nie mam żadnych bólów itp.)

Czy ogolnie polipy sa niebezpieczne? Czy moge miec raka?
Mam 17 lat.

Odpowiedzi znajdują się poniżej

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski
odpowiedzi udzielił

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski

Lek. Tomasz Stawski jest lekarzem od 2000 r. Posiada specjalizację medyczną w zakresie chirurgii ogólnej. Pacjentów przyjmuje w gabinecie specjalistycznym przy ulicy Grunwaldzkiej oraz na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie. Obecnie jest doktorantem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego szczególne zainteresowania w swojej profesji to chirurgia małoinwazyjna i plastyczna oraz diagnostyka ultrasonograficzna.

Polip odbytnicy jest pewnego typu naroślą, wywodzącą się z błony śluzowej często wysłany nabłonkiem gruczołowym. Polip jest pojęciem makroskopowym, odnoszącym się do rozrostów łagodnych błon śluzowych. Polipy odbytu mogą być uszypułowane bądź płaskie różnej wielkości. Czasami polipy mogą ulegać przemianom nowotworowym. Najczęstszym powodem występowania są predyspozycje rodzinne.

Polipy mogą powodować krwawienia. Często występują jako wypadający twór z kanału odbytu rożnej wielkości czemu mogą towarzyszyć zaparcia, bóle brzucha. Rozwój ich może przebiegać także bezobjawowo. W przypadku występowania polipów odbytu należy wykonać badania diagnostyczne całego jelita grubego (wlew doodbytniczy, czy dużo lepsza diagnostycznie kolonoskopia). Takie badanie nie ma żadnego niekorzystnego wpływu na samego polipa.
Podstawową metodą leczenia jest usunięcie polipa w trakcie badania endoskopowego lub na drodze klasycznej
Nieleczone polipy mogą doprowadzić do powikłań o charakterze: rozwoju nowotworu złośliwego, krwotoku, zaparcia, wydzielania dużej ilości śluzu.