Przepuklina pępkowa u dziecka

U mojego 13 miesięcznego synka chirurg stwierdził przepuklinę pępkowa. Czy zagraża ona życiu mojego dziecka? Jak rozpoznaje się tego typu przepuklinę? W jaki sposób leczy się ją? Czy konieczny jest zabieg chirurgiczny?

Odpowiedzi znajdują się poniżej

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski
odpowiedzi udzielił

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski

Lek. Tomasz Stawski jest lekarzem od 2000 r. Posiada specjalizację medyczną w zakresie chirurgii ogólnej. Pacjentów przyjmuje w gabinecie specjalistycznym przy ulicy Grunwaldzkiej oraz na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie. Obecnie jest doktorantem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego szczególne zainteresowania w swojej profesji to chirurgia małoinwazyjna i plastyczna oraz diagnostyka ultrasonograficzna.

Przepuklina pępkowa uwidacznia się jako uwypuklenie skóry pępka (forma miękkiego guza, który zanika samoistnie). Przepuklinę najlepiej można zobaczyć jak dziecko napina mięśnie brzucha np. w czasie kaszlu. U małych dzieci raczej bardzo rzadko dochodzi do uwięźnięcia trzew we wrotach przepuklin. Jeśli dziecko poczuje ból zaraz trzeba zgłosić się do lekarza, bo to jest pierwszy objaw uwięźnięcia.

Do 2 roku życia przepuklinę tego rodzaju można leczyć zachowawczo. Stosuję się plaster, który zawęża wrota przepukliny. Można np. użyć plastra na przepuklinę. Najlepiej, żeby ten plaster założył lekarz.
Jeśli wrota przepukliny pępkowej nie zarosną się po 2 roku życia jedynym wyjściem jest leczenie operacyjne.