Zapalenie guzkowe pochewki maziowej ścięgna

Na wyniku mojego badania stwierdzono tenosynovitis nodularis pochewek ścięgnistych. Czy to jest groźne? Co to oznacza?

Odpowiedzi znajdują się poniżej

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski
odpowiedzi udzielił

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski

Lek. Tomasz Stawski jest lekarzem od 2000 r. Posiada specjalizację medyczną w zakresie chirurgii ogólnej. Pacjentów przyjmuje w gabinecie specjalistycznym przy ulicy Grunwaldzkiej oraz na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie. Obecnie jest doktorantem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego szczególne zainteresowania w swojej profesji to chirurgia małoinwazyjna i plastyczna oraz diagnostyka ultrasonograficzna.

Dokładnie na język polski rozpoznanie brzmi:
Zapalenie guzkowe pochewki maziowej ścięgna.

Często w wyniku nadwerężenia ścięgna może dojść do zapalenia pochewki ścięgna, co powoduje silne bóle. W zapaleniu pochewki ścięgna oprócz bólów skóra wokół jest często zaczerwieniona i rozgrzana. W wielu przypadkach tarcie ścięgna w pochewce jest odczuwalne i słyszalne. Dochodzi wtedy do utrudnienia w normalnym funkcjonowaniu mięśni zaopatrywanych przez zajęte stanem zapalnym ścięgna. Typowe jest zapalenie pochewek ścięgna wywołane niecodziennym, jednostajnym obciążeniem, np. wskutek pisania na maszynie lub komputerze, robienia na drutach, wykonywania prac w ogrodzie lub nadmiernego treningu sportowego.

W ostrej fazie zapalenia najważniejszą rzeczą jest ograniczenie stanu zapalnego. Może w tym pomóc owinięcie kończyny bandażem elastycznym, zimno łagodzące ból, użycie leków hamujących stan zapalny i łagodzących ból (w postaci żelów, maści lub tabletek).

W zapaleniu pochewek ścięgien lekarz zastosuje leki, które zahamują zapalenie i rozluźnią obciążone ścięgna. Niekiedy usztywni staw przy pomocy szyny lub gipsu. Może też zalecić fizykoterapię (ultradźwięki lub określone formy elektroterapii), która może się przyczynić do wyleczenia zapalenia pochewek ścięgien.