Rak brodawkowy tarczycy

Żona moja miała usuniętą tarczycę w 1983 r. Tarczyca częściowo odrosła. Od około 10 lat żona robiła badania m.in. USG, gdzie lekarz stwierdził guz około 20mm, zalecił kontrolę co żona robiła. Przez te 10 lat guz nie powiększał się. W czasie wizyty u lekarza endokrynologa miesiąc temu dostała skierowanie na biopsję, która wykazała raka brodawkowego. Dostała również skierowanie na operację do Instytutu Onkologii w Warszawie. Co dalej?

Odpowiedzi znajdują się poniżej

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski
odpowiedzi udzielił

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski

Lek. Tomasz Stawski jest lekarzem od 2000 r. Posiada specjalizację medyczną w zakresie chirurgii ogólnej. Pacjentów przyjmuje w gabinecie specjalistycznym przy ulicy Grunwaldzkiej oraz na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie. Obecnie jest doktorantem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego szczególne zainteresowania w swojej profesji to chirurgia małoinwazyjna i plastyczna oraz diagnostyka ultrasonograficzna.

Niestety, ale jedyną najskuteczniejszą terapią w przypadku raka brodawkowatego tarczycy jest zabieg operacyjny. W przypadku guza 2 cm należy usunąć całą tarczyce wraz z ewentualnie powiększonymi węzłami chłonnymi. W zależności od wyniku histopatologicznego pooperacyjnego (wielkość nowotworu, przerzuty do węzłów chłonnych) onkolog może zadecydować o dodatkowym leczeniu. Dodatkowym leczeniem może być jodoterapia jodem radioaktywnym, który unieszkodliwia dodatkowe ogniska nowotworowe w organizmie.