Obrzęki zabliźnionych ran pooperacyjnych

3 miesiące temu byłem operowany z powodu torbieli na prawej nerce, jednak obrzęk cały czas się utrzymuje. Rana prawidłowo się zagoiła, jednak jej miejsce mocno odstaję, co widać nawet w luźnej koszulce. Natomiast 6 miesięcy temu poddany byłem operacji usunięcia rozlanego wyrostka robaczkowego, a w miejscu rany również wciąż jest niewielki obrzęk. Czym to jest spowodowane i kiedy ustąpi?

Odpowiedzi znajdują się poniżej

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski
odpowiedzi udzielił

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski

Lek. Tomasz Stawski jest lekarzem od 2000 r. Posiada specjalizację medyczną w zakresie chirurgii ogólnej. Pacjentów przyjmuje w gabinecie specjalistycznym przy ulicy Grunwaldzkiej oraz na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie. Obecnie jest doktorantem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego szczególne zainteresowania w swojej profesji to chirurgia małoinwazyjna i plastyczna oraz diagnostyka ultrasonograficzna.

Trudno mi określić czy to rzeczywiście obrzęk czy być może sfałdowanie, zdwojenie powięzi jako skutek zeszycia wewnętrznych tkanek powłok brzusznych. Takie zgrubienia w okolicy ran pooperacyjnych z reguły zaczynają się wchłaniać po około 9 miesiącach od zabiegu jako efekt wchłaniania się szwów pooperacyjnych. Oczywiście trzeba się także wybrać na kontrolne badanie do chirurga, gdyż taki obrzęk w bliznach pooperacyjnych może wskazywać na występowanie przepukliny pooperacyjnej.