Stłuczenie czy pęknięcie żebra?

Mój mąż został przerzucony przez ramię kolegi podczas zabaw weselnych. Uderzył żebrami z prawej strony o ramię kolegi i poczuł, że coś mu strzeliło. Przy głębokich wdechach czuje silny ból, nie może wstać z łóżka, bo strasznie go boli. Byliśmy na pogotowiu, lekarz osłuchał męża i dał mu zastrzyk przeciwbólowy, jutro mamy się zgłosić do lekarza rodzinnego, aby dał nam skierowanie na RTG. Podejrzewam, że jest to pęknięcie żebra/er. Czy jest to coś poważnego? Czy może dojść do jakichś powikłań? Czy można założyć taki pas uciskający, coś na zasadzie bandaża elastycznego? Wykupiliśmy wczasy w Turcji na 2 tyg. (przelot samolotem) i w związku z tym boję się, żeby tam na miejscu nic się nie działo. Proszę mi doradzić czy taki wyjazd jest ryzykowny?

Odpowiedzi znajdują się poniżej

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski
odpowiedzi udzielił

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski

Lek. Tomasz Stawski jest lekarzem od 2000 r. Posiada specjalizację medyczną w zakresie chirurgii ogólnej. Pacjentów przyjmuje w gabinecie specjalistycznym przy ulicy Grunwaldzkiej oraz na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie. Obecnie jest doktorantem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego szczególne zainteresowania w swojej profesji to chirurgia małoinwazyjna i plastyczna oraz diagnostyka ultrasonograficzna.

Oczywiście, aby stwierdzić czy jest to rzeczywiście stłuczenie klatki czy też złamanie żebra lub żeber należy wykonać RTG klatki piersiowej. Jednak nawet jeśliby w RTG stwierdzono by złamanie żebra lub żeber postępowanie jest takie samo czyli stosowanie tylko środków przeciwbólowych ewentualnie hamujących odruch kaszlowy. Obecnie nie zalecania się usztywniania klatki piersiowej w przypadku złamania żeber (np. bandażem elastycznym), gdyż często kończyło się to powikłaniem w rodzaju zapalenia płuc. Dlatego swobodnie i bez problemu można wybrać się na wakacje do Turcji. Jeśli złamane byłyby żebra radzę nie zabezpieczać się pasami bezpieczeństwa w czasie podróży, gdyż mogłoby dojść do dodatkowych uszkodzeń klatki piersiowej.