Znamię na skórze okolicy podeszwy stopy

Niedawno zauważyliśmy u żony niewielkie znamię na stopie. Nie jesteśmy pewni czy znamię pojawiło się niedawno czy też jest od dłuższego czasu, jest płaskie, ma ok 2 mm średnicy, jednolity ciemnobrązowy kolor i kształt trójkąta. Znamię umiejscowione jest ok. 1 cm powyżej dolnej powierzchni stopy, z boku stopy (tak, że chodząc boso raczej nie powinno być drażnione, ale może być drażnione przez obuwie). Generalnie, gdyby znamię było umiejscowione w innym miejscu nie wzbudziłoby żadnego niepokoju jednakże w różnych artykułach można wyczytać, że znamiona na stopach powinny być usuwane. Chciałbym się zapytać, jak to jest ze znamionami na stopach, czy należy bezwzględnie usuwać wszystkie takie znamiona, czy jest to uzależnione od ich wyglądu, wielkości, umiejscowienia itp. Czy wystarczy jeśli będziemy obserwować to znamię?

Odpowiedzi znajdują się poniżej

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski
odpowiedzi udzielił

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski

Lek. Tomasz Stawski jest lekarzem od 2000 r. Posiada specjalizację medyczną w zakresie chirurgii ogólnej. Pacjentów przyjmuje w gabinecie specjalistycznym przy ulicy Grunwaldzkiej oraz na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie. Obecnie jest doktorantem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego szczególne zainteresowania w swojej profesji to chirurgia małoinwazyjna i plastyczna oraz diagnostyka ultrasonograficzna.

Nie ma bezwzględnych wskazań do usuwania znamion z podeszwowej okolicy stopy. Oczywiście wszystko zależy od typu znamiona, wielkości, morfologii, dokładnego usytuowania, objawów jakie daje. Najlepiej w tej sprawie skonsultować się z dermatologiem. Jeśli on uzna, że jest to zmiana podejrzana o proces nowotworowy lub jest duże prawdopodobieństwo przeobrażenia znamiona w nowotwór dermatolog skieruje na chirurgiczne usunięcie zmiany z następowym badaniem histopatologicznym.