Uchyłkowatość jelita grubego

Czy mogę prosić o podanie polskich nazw rozpoznania *Diverticulosis sigmae. Polypi sigmorecti*? Chciałbym więcej dowiedzieć się o zdiagnozowanych chorobach?

Odpowiedzi znajdują się poniżej

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski
odpowiedzi udzielił

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski

Lek. Tomasz Stawski jest lekarzem od 2000 r. Posiada specjalizację medyczną w zakresie chirurgii ogólnej. Pacjentów przyjmuje w gabinecie specjalistycznym przy ulicy Grunwaldzkiej oraz na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie. Obecnie jest doktorantem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego szczególne zainteresowania w swojej profesji to chirurgia małoinwazyjna i plastyczna oraz diagnostyka ultrasonograficzna.

Rozpoznanie na język polski brzmi:
Uchyłkowatość esicy (część jelita grubego). Polipy esiczo-odbytnicze.
O polipach jelita grubego można przeczytać na stronie:
http://www.echirurgia.pl/jelita/polipy_jelita_grubego.htm

Uchyłek to niewielkie uwypuklenie śluzówki jelita, które wydostaje się przez osłabioną ścianę jelita (mięśniówkę) na zewnątrz. Uchyłki mogą mieć wielkość od ziarna grochu do nawet wielkości orzecha włoskiego.
Uchyłkowatość (liczne uchyłki w jelicie) związana jest z dietą ubogą w błonnik, niewłaściwy styl życia i występuje najczęściej u osób starszych, zwłaszcza powyżej 70. roku życia.

U wielu osób uchyłkowatość nie wywołuje żadnych objawów. Wykrywa się ją w czasie wlewu doodbytniczego lub kolonoskopii czasami przypadkowo z innych powodów chorobowych.

U niektórych chorych uchyłkowatość wywołuje różne objawy od przewlekłych np. niecharakterystyczne bóle brzucha, nawrotowe kolki jelitowe, oddawanie kału w postaci małych kulek do ostrych np. silny ból, gorączka oraz krwawienie z odbytnicy.

Objawy o charakterze przewlekłym mogą ustąpić po włączeniu diety zawierającej dużo włókna pokarmowego (błonnika), która wspomaga pracę jelit i ułatwia wydalenie stolca.

Objawy ostre świadczą o wystąpieniu powikłania choroby uchyłkowatej czyli zapalenia lub perforacji (przedziurawienie) uchyłka. W razie powikłań konieczny może być pobyt w szpitalu i leczenie antybiotykami, a czasem również operacja usunięcia uszkodzonej części jelita.