Flebektazja przełyku i polip żołądka

Mama 6 m-cy temu miała zabieg - usunięcie polipa wielkości 8 mm w okolicy żołądka, zabieg wykonano laserem, obecnie jest po badaniu panendoskopii z biopsją i z opisu wyniku - pisze, że jest w antrum na ścianie tylnej przysadzisty ok. 8 mm polip o zaczerwienionej powierzchni pobrano do badania wycinki polipa bud I i z podstawy polipa but II A od polipa odchodzi pogrubiały zaczerwieniony fałd. Pisze jeszcze, że w środkowej części przełyku jest kilka flebektazji co to znaczy.

Proszę o więcej informacji w/w opisu, gdyż konieczny będzie kolejny zabieg i czego należy przestrzegać oraz jakie są konsekwencje źle prowadzonego leczenia.

Odpowiedzi znajdują się poniżej

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski
odpowiedzi udzielił

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski

Lek. Tomasz Stawski jest lekarzem od 2000 r. Posiada specjalizację medyczną w zakresie chirurgii ogólnej. Pacjentów przyjmuje w gabinecie specjalistycznym przy ulicy Grunwaldzkiej oraz na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie. Obecnie jest doktorantem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego szczególne zainteresowania w swojej profesji to chirurgia małoinwazyjna i plastyczna oraz diagnostyka ultrasonograficzna.

Trudno mi odpowiadać konkretnie na te wszystkie pytania nie mając wyniku badania histopatologicznego po pobraniu materiału z polipa. Polip jest na szerokiej podstawie dlatego znacznie utrudnia to całkowite jego usunięcie. Zaczerwienie polipa i fałd biegnący od niego może świadczyć tylko o stanie zapalnym tego regionu śluzówki. Dlatego należy z jakąkolwiek decyzją co do dalszego postępowania poczekać na wynik histopatologiczny z polipa. Możliwe, że w przypadku wykrycia tylko stanu zapalnego będzie wprowadzone jedynie i zasadniczo leczenie farmakologiczne. O wszystkim musi zadecydować lekarz prowadzący.

Flebektazja to poszerzenie naczyń żylnych, które w przełyku może świadczyć o utrudnionym odpływie krwi żylnej, a to może budzić podejrzenie początkowego stadium marskości wątroby.