Pękające naczynia i skóra u osób starszych

Babci pękają żyłki na twarzy (tz. taki pajączek się robi z żyłek na twarzy), a na ciele robia jej się takie czerwono sine plamy i w tym miejscu ta skóra jak dotknie to się zrywa musi uważać przy wszystkim co robi, aby nie zerwać.

Odpowiedzi znajdują się poniżej

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski
odpowiedzi udzielił

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski

Lek. Tomasz Stawski jest lekarzem od 2000 r. Posiada specjalizację medyczną w zakresie chirurgii ogólnej. Pacjentów przyjmuje w gabinecie specjalistycznym przy ulicy Grunwaldzkiej oraz na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie. Obecnie jest doktorantem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego szczególne zainteresowania w swojej profesji to chirurgia małoinwazyjna i plastyczna oraz diagnostyka ultrasonograficzna.

To typowa sytuacja występująca u ludzi w podeszłym wieku. Naczynia są u takich ludzi bardzo kruche. Najpierw ulegają rozszerzeniu na skutek osłabienia ich ścian (osłabione włókna kolagenowe i elastynowe), a następnie pod wpływem niewielkiego ucisku lub nawet samoistnemu pękaniu. Skóra także pozbawiona jest właściwości elastycznych, powoli ulega ścieczeniu dlatego łatwo może zostać uszkodzona nawet pod wpływem niewielkiej działającej siły (głównie stycznej). Niestety nie ma się na to wpływu. Można ewentualnie spróbować wzmacniać ściany naczyń stosując preparaty zawierające witaminę C, wapń, rutynę, diosminę, wyciągi z kasztanowca.