2 stopień zaawansowania raka jelita grubego a rokowanie

Moja mama w maju przeszła operację wycięcia guza jelita grubego, Miałabym jednak prośbę o opisanie badania histopatologicznego które otrzymała oto jego treść:

Fragment jelita długości 14 cm z guzem 5x2,3x1 cm zlokalizowany w odległości 5 cm od kikuta proksymalnego i 5 cm od kikuta dystalnego. Guz ten mikroskopowo zidentyfikowano jako: Adenocarcinoma tubulare G2. Liczne komórki nowotworu wydzielają śluz. W obrębie kikutów utkania guza nie stwierdzono. Nowotwór nacieka całą grubość warstwy mięśniowej narządu wchodząc do tkanki tłuszczowej. (pT3). Ponadto w nadesłanym materiale znaleziono 14 węzłów chłonnych - wszystkie z cechami odczynowego rozrostu z histicytozą zatokową.

Jeśli mogę prosić o napisanie kilku słów co tak naprawdę oznacza ten wynik i jakie na jego podstawie są rokowania. Czy powinnyśmy mamę skonsultować z lekarzem onkologiem? Dodam iż lekarz nie widzi takiej potrzeby, ale z tego co czytam to jest nowotwór złośliwy.

Odpowiedzi znajdują się poniżej

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski
odpowiedzi udzielił

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski

Lek. Tomasz Stawski jest lekarzem od 2000 r. Posiada specjalizację medyczną w zakresie chirurgii ogólnej. Pacjentów przyjmuje w gabinecie specjalistycznym przy ulicy Grunwaldzkiej oraz na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie. Obecnie jest doktorantem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego szczególne zainteresowania w swojej profesji to chirurgia małoinwazyjna i plastyczna oraz diagnostyka ultrasonograficzna.

Wynik badania histopatologicznego świadczy o dość dużym zaawansowaniu miejscowym nowotworu typu złośliwego jednak bez przerzutów w węzłach chłonnych regionalnych (tylko odczyn zapalny w węzłach na tkankę nowotworową). Określa się to jako 2 stopień zaawansowania kliniczno-histopatologicznego. Przeżywalność 5-letnia w przypadku takiego stopnia zaawansowania to około 50-80%. Warto by było jeszcze skonsultować się z onkologiem. Po analizie wszystkich wyników i określeniu stanu klinicznego pacjenta może dodatkowo zadecydować o leczeniu uzupełniającym, np. chemioterapii.