Otwarty kanał pachwinowy

W październiku 2008 miałem operację usunięcia wodniaka powrózka prawego. Potem wodniak utworzył się na nowo i urolog uznał, że usunięcie jądra prawego będzie celowe i konieczne. 1 grudnia usunięto mi prawe jądro i odtąd w worku jest wszystko w porządku. Pojawiły się jednak dolegliwości powyżej, z prawej strony wzgórka łonowego. Urolog i chirurg stwierdził, że jest to otwarty kanał pachwinowy. Odczuwam ciągle lekki ból. Moje pytanie: jaki mógł być powód takiego otwarcia, czy mogło to być związane z przebytą operacją, czy jest to groźne, czy może się powiększać, czy zamknie się samo bez operacji, czy mogę sam wpłynąć na to zamykanie, co powinienem robić, czego unikać, czy powinienem stronić od aktywności fizycznej? Jakiej? Czy współżycie seksualne może mi zaszkodzić, pomóc, czy jest bez znaczenia?

Odpowiedzi znajdują się poniżej

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski
odpowiedzi udzielił

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski

Lek. Tomasz Stawski jest lekarzem od 2000 r. Posiada specjalizację medyczną w zakresie chirurgii ogólnej. Pacjentów przyjmuje w gabinecie specjalistycznym przy ulicy Grunwaldzkiej oraz na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie. Obecnie jest doktorantem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego szczególne zainteresowania w swojej profesji to chirurgia małoinwazyjna i plastyczna oraz diagnostyka ultrasonograficzna.

Wskutek usunięcia powrózka nasiennego wraz z jądrem doszło do otwarcia kanału pachwinowego (brak powrózka nasiennego w tym kanale). Jest to normalna sytuacja występująca po takim zabiegu. Jeśli taki kanał jest tylko szeroki i nie dostaje się do niego worek przepuklinowy można tylko ten stan obserwować. Niestety może dojść do takiej sytuacji, że w tym miejscu powstanie przepuklina pachwinowa i w tym wypadku będzie trzeba ją zoperować. W chwili obecnej nie ma żadnej potrzeba, aby ograniczać się z wysiłkiem fizycznym (tym bardziej ze współżyciem seksualnym). W razie pojawienia się ewidentnego wybrzuszenia (guza) w pachwinie (czasami połączonego z bólem) trzeba będzie pilnie skontaktować się z chirurgiem.