Czy Candida albicans ma związek ze świądem odbytu?

Od kilku lat cierpię z powodu uporczywego świądu odbytu. Byłam u kilkunastu lekarzy różnych specjalności. Odwiedzałam proktologów, dermatologów, wenerologów, internistów. Pomimo wykonania licznych badań nie udało się ustalić przyczyny tej dolegliwości. Lekarze orzekli - świąd idiopatyczny i kierowali do psychiatrów. Nie zdiagnozowano u mnie żadnych zaburzeń psychicznych, mimo to zalecono brać leki przeciwdepresyjne (żeby zapomnieć o świądzie - tak się wyraził lekarz). Lek wywołał u mnie zaburzenia świadomości, nie mogłam normalnie wykonywać swojej pracy - (jestem nauczycielem), świąd utrzymywał się nadal mimo brania leku. Inny lekarz polecił natychmiastowe odstawienie leku i przepisał lek na pokrzywkę. Kolejny lek, kolejna próba leczenia - bez rezultatu. Przyznam, że byłam zmęczona i wyczerpana szukaniem dla siebie ratunku. Nikt nie był w stanie mi pomóc.

Sama próbowałam dociec przyczyn swojego cierpienia. Czytałam mnóstwo artykułów z opisem tego typu przypadków. Któregoś dnia przeczytałam o podstępnej grzybicy - Candida albicans. Opisane w tekście objawy zgadzały się idealnie z moimi. Postanowiłam już na własną rękę zrobić posiew kału na obecność tego grzyba. Co się okazało? Faktycznie był. Wynik brzmiał: Wyhodowano candida albicans - wzrost obfity. Otrzymałam leki przeciwgrzybicze. Leczę się zaledwie kilka dni. Jestem na ścisłej diecie (bezcukrowej, z minimalną ilością węglowodanów), a już widzę efekty. Świąd wyraźnie ustępuje. Panie Doktorze czy faktycznie ten grzyb mógł spowodować takie specyficzne dolegliwości? Czy po wyleczeniu (choć zdaję sobie sprawę że to będzie długa kuracja ), świąd w zupełności ustąpi?

Odpowiedzi znajdują się poniżej

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski
odpowiedzi udzielił

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski

Lek. Tomasz Stawski jest lekarzem od 2000 r. Posiada specjalizację medyczną w zakresie chirurgii ogólnej. Pacjentów przyjmuje w gabinecie specjalistycznym przy ulicy Grunwaldzkiej oraz na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie. Obecnie jest doktorantem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego szczególne zainteresowania w swojej profesji to chirurgia małoinwazyjna i plastyczna oraz diagnostyka ultrasonograficzna.

Oczywiście powodem świądu odbytu może być zakażenie grzybiczy (np. drożdżyca jak w Pani przypadku). Całkowite zwalczenie zakażenia powinno definitywnie wykluczyć ten objaw chorobowy. Leczenie przeciwgrzybicze powinno być zastosowane około 7-14 dni. Po około tygodniu po zakończeniu leczenia przeciwgrzybicznego należałoby powtórne wykonać posiew kału. W przypadku braku skuteczności leczenia powtórzyć leczenie ze zwiększonymi dawkami lub innym środkiem przeciwgrzybicznym.