Oczyszczenie jelita w drożdżycy oraz stosowanie suplementu diety zawierającego bioflawonoidy z grejpfruta

Leczę się z powodu drożdżycy. Posiew kału wykazał obecność grzyba - Candida albicans - wzrost obfity. Od 7 dni przyjmuję leki przeciwgrzybicze i probiotyki. Kuracja tymi lekami ma trwać 14 dni. Widzę zauważalną poprawę samopoczucia (cierpiałam z powodu uporczywego świądu odbytu).

Przeczytałam w internecie, że podczas leczenia grzybicy powinno stosować się czyszczenie jelita (lewatywa),w celu usunięcia resztek obumarłego grzyba. Mają to być dwie lewatywy - (1 litr filtrowanej wody ze środkiem przeciwgrzybiczym nie jest podane jakim - pierwsza ), druga lewatywa (1 litr wody z dwoma kapsułkami probiotyku). Przyznam szczerze,że nie mam przekonania do tego typu eksperymentów, dlatego też, bardzo proszę Pana Doktora o wyrażenie swojej opinii na ten temat.

Ps. Czy dodatkowo mogę przyjmować 1 kapsułkę suplementu zawierającego bioflawonoidy z grejpfruta??

Odpowiedzi znajdują się poniżej

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski
odpowiedzi udzielił

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski

Lek. Tomasz Stawski jest lekarzem od 2000 r. Posiada specjalizację medyczną w zakresie chirurgii ogólnej. Pacjentów przyjmuje w gabinecie specjalistycznym przy ulicy Grunwaldzkiej oraz na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie. Obecnie jest doktorantem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego szczególne zainteresowania w swojej profesji to chirurgia małoinwazyjna i plastyczna oraz diagnostyka ultrasonograficzna.

Nie znam tego sposobu leczenia i raczej podchodzę do niego sceptycznie (brak ewidentnej, potwierdzonej w literaturze skuteczności tego sposobu działania). Myślę, że wystarczającym sposobem leczenia będzie 2 tygodniowe stosowanie środka przeciwgrzybicznego w formie doustnej (w Pani przypadku duża dawka, dlatego powinna być skuteczna). Dobrze, że farmaceutyk przyjmowany jest w formie doustnej, gdyż część środka przeciwgrzybicznego może działać miejscowo na dalsze odcinki przewodu pokarmowego.

Co do stosowania suplementu z grejpfruta mam też wątpliwości. Na ulotce pisze: Nierozcieńczony ekstrakt nie może mieć kontaktu z błonami śluzowymi i otwartymi ranami (dotyczy to także ran na skórze wywołanych np. przez grzybicę). Jeżeli dostanie się do oczu, należy je natychmiast przemyć wodą i w razie potrzeby skonsultować się z lekarzem.

Z uwagi na tą informację (być może środek wchodzi w reakcje z grzybami powodując podrażnienie tkanek) radzę nie stosować tego preparatu.