Lekkie wgłębienie sutka obok brodawki

Zauważyłam, że na prawej piersi obok brodawki lekko zapada się sutek. Tę pierś miałam operowaną ok.15 lat temu, był włókniak. Sprawdzając tę pierś nic nie wyczuwam. Od 5 lat co rok robię mammografię i w tym roku usg. Wynik mammografii - piersi o utkaniu gruczołowo-tłuszczowym z obecnością struktur drobno i średnioplamistych o typie dysplazji. Podejrzanych zagęszczeń nie stwierdzono. Wynik usg - sutki obustronnie włóknisto torbielowate z przewagą tkanki tłuszczowej obustronnie, centralnie i obwodowo poszerzone przewody mlekowe do 3,5 mm, węzły pachowe obustronnie widoczne, ich wielkość i echostruktura prawidłowe. Lekarz ginekolog powiedział, że w moim wieku ( 56 lat) jest to w porządku. Jestem po terapii hormonalnej. Mammografię powtórzę jesienią. Czy to lekkie zapadanie obok brodawki może świadczyć o czymś poważnym jeśli sama nic nie wyczuwam?

Odpowiedzi znajdują się poniżej

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski
odpowiedzi udzielił

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski

Lek. Tomasz Stawski jest lekarzem od 2000 r. Posiada specjalizację medyczną w zakresie chirurgii ogólnej. Pacjentów przyjmuje w gabinecie specjalistycznym przy ulicy Grunwaldzkiej oraz na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie. Obecnie jest doktorantem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego szczególne zainteresowania w swojej profesji to chirurgia małoinwazyjna i plastyczna oraz diagnostyka ultrasonograficzna.

Trudno mi określić bez bezpośredniego badania czy rzeczywiście nie ma tam wyczuwalnych żadnych struktur zbitych. Najlepiej, żeby jeszcze sutki zbadał ginekolog. Oczywiście trzeba w trybie planowym wykonać mammografię. Sądzę jednak, że takie niewielkie zagłębienie w sutku mogło powstać na skutek przebytej operacji usunięcia włókniaka. Głęboko położona blizna zaciąga skórę do wnętrza gruczołu sutkowego.