Ból w obrębie kończyn dolnych i górnych a sarkoidoza

Dwa tygodnie temu zacząłem odczuwać dziwne bóle w obrębie konczyn dolnych, o obrębie uda. Ból był trudny do opisania. Wzdłuż kości udowej, głęboko odczuwałem dyskomfort, tak jakby stan zapalny, coś w rodzaju rwania, ale ból nie był silny. Odczuwałem go np. przez dwa dni, potem dzień lub pół dnia przerwy. Zdarzyło się również, że bolały mnie kolana. Lekarz przepisał mi lek, który biorę od 6 dni.
Nastąpiła niewielka poprawa. Nie odczuwam stanu *zaognienia* wzdłuż ud.
Jednak od 2 dni bolą mnie kolana, podczas chodzenia nie odczuwam zwiększonego bólu. Podczas chodzenia lub zgięcia kolana odczuwam czasami chrupnięcia w kolanie.
Zdarza się, że odczuwam miejscowe, krótkotrwałe, ustępujące bóle wzdłuż kości przedramienia, lub wzdłuż kości od kolana w dół.
Czym ten stan może być powodowany? Nowotworem kości, sarkoidozą czy tez czymś innym? (cierpię od ponad roku na sarkoidozę typ II - po kontrolnej TK płuc, lekarz stwierdził, że wszystko jest dobrze, nie biorę tez żadnych leków na sarkoidozę).
Jakie badania powinienem wykonać, aby zdiagnozować te bóle?

Odpowiedzi znajdują się poniżej

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski
odpowiedzi udzielił

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski

Lek. Tomasz Stawski jest lekarzem od 2000 r. Posiada specjalizację medyczną w zakresie chirurgii ogólnej. Pacjentów przyjmuje w gabinecie specjalistycznym przy ulicy Grunwaldzkiej oraz na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie. Obecnie jest doktorantem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego szczególne zainteresowania w swojej profesji to chirurgia małoinwazyjna i plastyczna oraz diagnostyka ultrasonograficzna.

Trudno określić co jest przyczyną tychże bólów przedstawionych powyżej bez badań. Na pewno radziłbym w tej sprawie skonsultować się z ortopedą, a także neurologiem. Być może są to bóle związane z zapaleniem stawów lub też zmianami patologicznymi w kręgosłupie (badania laboratoryjne krwi i moczu, RTG kręgosłupa układu kostno-stawowego). O tym zadecyduje ortopeda oraz neurolog.

Jednak być może bóle są związane z samą chorobą sarkoidozą. Sarkoidoza jest chorobą systemową i dlatego może dotknąć każdy narząd. Mało specyficzne są najczęstsze objawy choroby, takie jak: zmęczenie, na które nie ma wpływu sen, zmęczenie, bóle o różnym natężeniu głównie mięśniowe i kostno-stawowe, suchość oczu, zamazane widzenie, skrócenie oddechu, suchy, ostry kaszel, uszkodzenia skóry.

Dlatego właśnie w przebiegu tej choroby mogą występować objawy takie jak Pan opisuje związane z aparatem mięśniowo-kostno-stawowym oraz uszkodzeniem obwodowych nerwów.

Możliwe, że wystąpi konieczność włączenia leków na sarkoidozę. O tym musi zadecydować lekarz, który Pana prowadzi.