Ból kości ogonowej oraz przetoka wrodzona

Od pół roku boli mnie zakończenie kręgosłupa, zapewne chodzi tu o kość ogonową. Ból objawia się przy wstawaniu z pozycji siedzącej, leżeniu na wznak, lub niefortunnym ułożeniu się na kanapie lub fotelu. Czuję również ból, gdy dotykam - naciskając palcami, tego właśnie zakończenia kręgosłupa. Problem może byłby mniejszy gdyby nie to, że troszkę niżej znajduje się przetoka okołoodbytnicza, którą mam od urodzenia. Jednakże, nie zauważyłam w niej jakiś większych zmian, oprócz tego, że czasem wydaje sie być lekko zaczerwieniona. Nigdy wcześniej nie miałam na nią operacji, bo lekarze zapewniali mnie, że dopóki nic z niej nie wycieka nie należy jej operować. Byłam u chirurga, ale okazało się, że sam nie wiem co z tym zrobić, był bezradny. Pytałam o jakieś prześwietlenia, ale powiedział mi, że ani USG, ani rentgen tu nie pomoże. Dziwne. Lekarz sam nie wiedział skąd powstaje ten ból, czy tu chodzi o kręgosłup, czy może jakieś neurologiczne sprawy lub przetokę. Przepisał mi lek, który miał rzekomo pomóc. Jednakże nie odczułam żadnej poprawy. Oprócz tego od kilku dni zaczęły mnie boleć stawy, ogólnie moje samopoczucie nie jest za dobre. Jestem ospała, mam wrażanie , że wszystko mnie boli.
Nie wiem co dalej robić, do jakiego specjalisty się zapisać?

Odpowiedzi znajdują się poniżej

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski
odpowiedzi udzielił

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski

Lek. Tomasz Stawski jest lekarzem od 2000 r. Posiada specjalizację medyczną w zakresie chirurgii ogólnej. Pacjentów przyjmuje w gabinecie specjalistycznym przy ulicy Grunwaldzkiej oraz na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie. Obecnie jest doktorantem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego szczególne zainteresowania w swojej profesji to chirurgia małoinwazyjna i plastyczna oraz diagnostyka ultrasonograficzna.

Trudno określić bez badania co to może być. Oprócz samego badania fizykalnego przez lekarza, najlepiej chirurga należałoby (o tym musi zadecydować lekarz wykonać badania dodatkowe). Lokalizacja i przedstawiony przez Pana opis problemu świadczy o tym, że być może jest to torbiel włosowa z przetoką lub też być może (skoro jest od urodzenia) torbiel skórzasta. Aby wspomóc diagnostykę należałoby wykonać USG zmienionej okolicy, RTG klasyczne odcinka krzyżowo kręgosłupa, RTG z podaniem środka cieniującego do przetoki (tzw. fistulografia). Dopiero po analizie tych wyników można będzie coś bardziej konkretnego stwierdzić i zadecydować o dalszym postępowaniu.