Luźne stolce po usunięciu pęcherzyka żółciowego

Dwa i pół tygodnia temu przeszedłem zabieg usunięcia pęcherzyka żółciowego. Jestem na diecie wątrobowej. Przy wypisie ze szpitala lekarz prowadzący poinformował mnie, że mogę wypić jedną kawę. Po wypiciu rannej kawy występują u mnie luźne stolce, a czasami nawet wodniste. Zauważyłem też podobne objawy po spożyciu płatków kukurydzianych z mlekiem. Jaka może być tego przyczyna? Czy po zakończeniu diety mogę spożywać posiłki takie same jak przed zabiegiem usunięcia pęcherzyka?

Odpowiedzi znajdują się poniżej

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski
odpowiedzi udzielił

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski

Lek. Tomasz Stawski jest lekarzem od 2000 r. Posiada specjalizację medyczną w zakresie chirurgii ogólnej. Pacjentów przyjmuje w gabinecie specjalistycznym przy ulicy Grunwaldzkiej oraz na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie. Obecnie jest doktorantem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego szczególne zainteresowania w swojej profesji to chirurgia małoinwazyjna i plastyczna oraz diagnostyka ultrasonograficzna.

Na razie po cholecystektomii występuje zaburzone wydzielanie żółci do przewodu pokarmowego. Żółć cały czas wydziela się w małych ilościach do przewodu pokarmowego, a nie pulsacyjnie w czasie, gdy pokarm dostaje się do układu trawiennego. Związane jest to oczywiście z brakiem pęcherzyka żółciowego. Stan ten z reguły utrzymuje się przez około miesiąc po zabiegu. Potem rolę pęcherzyka przejmuje sam przewód żółciowy wspólny. Dlatego niech Pan jeszcze na 2 tygodnie zrezygnuje z kawy (silnie żółciopędna) i mleka. Potem niech Pan spróbuje powoli wracać do poprzednich nawyków żywieniowych.