Szwy chirurgiczne

Prosiłabym bardzo o wytłumaczenie pojęcia odnośnie nici chirurgicznych. Szwy atraumatyczne - czy to oznacza, że nitka obojętnie jakiego szwu (wchłanianego czy niewchłanianego) jest wtopiona w igłę?
Czy słowo dotyczące szwu - monofilament - oznacza szew niewchłaniany (plecionka lub żyłka) i czy to też oznacza, że igła jest wtopiona w nitkę?

Odpowiedzi znajdują się poniżej

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski
odpowiedzi udzielił

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski

Lek. Tomasz Stawski jest lekarzem od 2000 r. Posiada specjalizację medyczną w zakresie chirurgii ogólnej. Pacjentów przyjmuje w gabinecie specjalistycznym przy ulicy Grunwaldzkiej oraz na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie. Obecnie jest doktorantem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego szczególne zainteresowania w swojej profesji to chirurgia małoinwazyjna i plastyczna oraz diagnostyka ultrasonograficzna.

Szew atraumatyczny to szew nie powodujący uszkodzeń tkanek, przez które przechodzi ten właśnie szew. To odpowiednia konstrukcja szwu, która zapewnia mało urazowy kontakt z tkankami m.in. np. przez wtopienie nici w igłę.

Słowo monofilament określa materiał z jakiego zbudowana jest nić. Monofilament to struktura chemiczna z powtarzających się sekwencyjnie związków dająca obraz typu żyłki (nić gładka, śliska). Po zastosowaniu takich nici rzadko dochodzi do zakażenia. Nici z monofilamentów mogą być wchłaniane i niewchłanialne. Oczywiście nić monofilamentowa w tym przypadku jest wtopiona w igłę.

Powoli coraz rzadziej stosuje się nici polifilamentowe typu plecionki.