Wynik biopsji guzka a brak rozpoznawalnej zmiany w USG

Przeprowadzono biopsję guza ok. 2cm w piersi, wynik to nowotwór niezłośliwy wg lekarza prowadzącego należy zmianę usunąć, wyznaczono termin operacji, ale zastanawia mnie czemu w badaniu USG nie wykryto guza, żadnych zmian, węzły chłonne również bez zmian.

Które badanie jest bardziej wiarygodne i czy faktycznie powinnam się poddać zabiegowi, wyczuwam zmianę dłonią, więc czemu USG zaprzecza biopsji?

Odpowiedzi znajdują się poniżej

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski
odpowiedzi udzielił

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski

Lek. Tomasz Stawski jest lekarzem od 2000 r. Posiada specjalizację medyczną w zakresie chirurgii ogólnej. Pacjentów przyjmuje w gabinecie specjalistycznym przy ulicy Grunwaldzkiej oraz na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie. Obecnie jest doktorantem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego szczególne zainteresowania w swojej profesji to chirurgia małoinwazyjna i plastyczna oraz diagnostyka ultrasonograficzna.

Nie zawsze w czasie USG sutka może zostać uwidoczniony guzek. Jeśli guzek ma strukturę niewiele odbiegającą od struktury zdrowego miąższu gruczołu może w czasie USG być nierozpoznany (brak różnicy w echogeniczności, załamania się na strukturach tkankowych ultradźwięków). Z reguły taką strukturę mają guzki łagodne. Najważniejsze jest badanie kliniczne czyli rozpoznanie zmiany np. dotykiem.

Jeśli zmiana jest dobrze wyczuwalna i ma tak duży rozmiar czyli około 2 cm powinna być usunięta w całości i poddana dokładnej weryfikacji histopatologiczne. Badanie bioptyczne nie daje w 100% odpowiedzi czym dokładnie jest guzek (trzeba wykluczyć zmianę złośliwą).