Okresowo silny ból w okolicach dolnych żeber

Mam pojawiające się już od dłuższego czasu bóle w okolicach dolnych żeber w boku po lewej stronie. Czasem też w okolicach klatki piersiowej. Bóle te mają charakter opasający i uciskający, czasem kujący.
Pojawiły się ok. pół roku temu i dają się we znaki przez ok.3-5 dni w miesiącu. Pojawiają się znacznie rzadziej po prawej stronie i są krótkotrwałe. Miałem przeprowadzone ogólne badania krwi i moczu i nie wykryto jakichś nieprawidłowości.

Czy takie bóle mogą mieć związek ze zwyrodnieniami kręgosłupa? Czy może coś innego? Dodam iż mam prace siedzącą, mało ruchu.

Odpowiedzi znajdują się poniżej

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski
odpowiedzi udzielił

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski

Lek. Tomasz Stawski jest lekarzem od 2000 r. Posiada specjalizację medyczną w zakresie chirurgii ogólnej. Pacjentów przyjmuje w gabinecie specjalistycznym przy ulicy Grunwaldzkiej oraz na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie. Obecnie jest doktorantem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego szczególne zainteresowania w swojej profesji to chirurgia małoinwazyjna i plastyczna oraz diagnostyka ultrasonograficzna.

Takie zmiany rzeczywiście mogą mieć związek ze zwyrodnieniem kręgosłupa. Jednak, aby przeprowadzić dokładną diagnostykę należałoby wykonać RTG odcinka piersiowego kręgosłupa (zmiany patologiczne w kręgosłupie), RTG klatki piersiowej (zmiany w żebrach lub płucach), USG jamy brzusznej (patologia narządów jamy brzusznej głównie w nadbrzuszu), a także EKG (schorzenia serca). O potrzebie wszystkich badań musi zadecydować lekarz prowadzący. Może okazać się, że wszystkie badania okażą się prawidłowe. Wtedy będzie świadczyło to o zwykłej neuralgii nerwów międzyżebrowych czyli samoistnie występującym podrażnieniu nerwów klatki piersiowej. Częsta dolegliwość młodych ludzi, mało aktywnych ruchowo, zestresowanych.