Na czym polega leczenie przetoki jelitowej za pomocą gąbki garamycynowej?

Mój ojciec (65 lat) przeszedł 2 tygodnie temu operację przepukliny brzusznej.
Lekarze twierdzili, że wszystko się udało. Zaczął jeść, niestety po 4 dniach od operacji okazało się podczas oglądu rany, że znaleziono ślady kału. Okazało się podczas kolejnej, krótszej operacji, że przecięto przypadkowo jelito cienkie. Zastosowano gąbkę garamycynową. Proszę wyjaśnić na czym polega leczenie tą metodą i jak długo ono może potrwać. Lekarze co kilka dni otwierają ranę przy krótkiej narkozie (do tej pory 2 razy). Mówią też, że nie wiadomo czy ta metoda zadziała.

Jaka jest inna alternatywa? Kiedy będzie mógł jeść?
Wszyscy jesteśmy przerażeni. Czy ta sytuacja jest zagrożeniem dla życia?

Odpowiedzi znajdują się poniżej

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski
odpowiedzi udzielił

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski

Lek. Tomasz Stawski jest lekarzem od 2000 r. Posiada specjalizację medyczną w zakresie chirurgii ogólnej. Pacjentów przyjmuje w gabinecie specjalistycznym przy ulicy Grunwaldzkiej oraz na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie. Obecnie jest doktorantem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego szczególne zainteresowania w swojej profesji to chirurgia małoinwazyjna i plastyczna oraz diagnostyka ultrasonograficzna.

Po operacji plastyki przepukliny brzusznej doszło do wytworzenia przetoki jelitowej. Zapewne w czasie powtórnej operacji chirurdzy zeszyli przetokę (uszkodzone jelito) i uszczelnili miejsce przetoki specjalną gąbczastą, syntetyczną substancją nasyconą antybiotykiem (garamycyną). Dzięki tej substancji będzie możliwe zgojenie się uszkodzonego jelita, zatkanie nieszczelności, a poza tym zadziałanie antybiotyku na lokalne zakażenie bakteryjne (stolec w ranie pooperacyjnej). Trzeba teraz cierpliwie czekać. Zapewne ojciec ma włączone żywienie pozajelitowe (nie może przyjmować pokarmu) przez co odciążony jest przewód pokarmowy co umożliwi zgojenie się przetoki. Jeśli dojdzie do zamknięcia się przetoki (brak wydzieliny kałowej z rany pooperacyjne) zostanie systematycznie włączone żywienie doustne. Jeśli stan ogólny ojca jest dobry, jest prawidłowo odżywiony, nie obciążony ciężkimi chorobami (głównie cukrzycą i jej powikłaniami), brak cech uogólnionego zakażenia wszystko powinno wrócić powoli do normy.