Rak zarodkowy jądra

Mój mąż miał niedawno zabieg usunięcia prawego jądra. Pobrane tkanki i narządy zostały wysłane do badania. Dziś mam wyniki, ale nie bardzo wiem jak je odczytać, wiem tylko że jest to nowotwór złośliwy i że czekają go dalsze badania i leczenie. rozpoznanie patomorfologiczne : 1-3. Carcinoma embryonalne. Diameter tumoris 1,8 cm. Utkanie nowotworowe dochodzi do osłonek jądra nie ociekając ich. 4 Tela neoplasmatica absenta. Co go jeszcze czeka, na co mam się przygotować psychicznie? Widzę, że mąż bardzo to przeżywa, a ja nie wiem jak mu pomóc.

Odpowiedzi znajdują się poniżej

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski
odpowiedzi udzielił

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski

Lek. Tomasz Stawski jest lekarzem od 2000 r. Posiada specjalizację medyczną w zakresie chirurgii ogólnej. Pacjentów przyjmuje w gabinecie specjalistycznym przy ulicy Grunwaldzkiej oraz na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie. Obecnie jest doktorantem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego szczególne zainteresowania w swojej profesji to chirurgia małoinwazyjna i plastyczna oraz diagnostyka ultrasonograficzna.

Tłumaczenie na język polski rozpoznań brzmi:
1-3. Rak zarodkowy. Średnica 1,8 cm. 4. Brak tkanki nowotworowej.

Nie wiem dokładnie jak przebiegał zabieg, co dokładnie w czasie zabiegu zostało zrobione. Prawdopodobnie usunięto tylko jądro. Dalszą decyzję w sprawie leczenia powinien podjąć onkolog. Rak jest w początkowym stadium zaawansowania (dobrze rokuje, brak nacieku na osłonki jądra). Z uwagi, że jest to rak zarodkowy, bardziej agresywne niż nasieniak z reguły wykonuje się jeszcze zabieg limfadenektomii zaotrzewnowej czyli usunięcia węzłów chłonnych z przestrzeni zaotrzewnowej (taki rak w I stopniu zaawansowania daje przerzuty w węzłach chłonnych w około 30%). Jeśli okaże się, że w węzłach chłonnych istnieją przerzuty dodatkowo stosuje się chemioterapię. W przypadku braku przerzutów najczęściej wskazana jest tylko obserwacja (okresowe badania wg zaleceń onkologa).

W przypadku braku przerzutów w węzłach chłonnych i odległych wskaźnik przeżycia 5-letniego bardzo duży (powyżej 90%).