Jakie ćwiczenia przy rozstępie mięśni prostych brzucha?

Mam rozstęp mięśni prostych brzucha i jest to kwalifikacja do operacji /w okolicach pępka jest na trzy palce/, słyszałam jednak iż jest możliwe naprawienie poprzez ćwiczenia i z tym mam największy problem. Otóż znalazłam ćwiczenia aerobowe tzw. 6 Weidera, która przy intensywnym treningu daje wykształcenie mięśni. Instruktor, do którego napisałam poleca te ćwiczenia jak najbardziej inny odradza, podobno nie można wykonywać niektórych ćwiczeń /w tym brzuszki/ ponieważ rozstęp się znacznie pogłębi.

Czy z medycznego punktu widzenia są ćwiczenia /jak np. brzuszki/, które mogą pogorszyć tą dolegliwość, czy bez przeszkód mogę zacząć trening, nawet gdybym miała poddać się operacji myślałam o wzmocnieniu tych mięśni.

Czy po kolejnej ciąży, którą planuje, może powrócić zoperowany rozstęp i lepiej odłożyć to po urodzeniu dziecka, czy wręcz przeciwnie, taki rozstęp jest przeszkoda dla ciąży i powinien być zoperowany.

Odpowiedzi znajdują się poniżej

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski
odpowiedzi udzielił

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski

Lek. Tomasz Stawski jest lekarzem od 2000 r. Posiada specjalizację medyczną w zakresie chirurgii ogólnej. Pacjentów przyjmuje w gabinecie specjalistycznym przy ulicy Grunwaldzkiej oraz na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie. Obecnie jest doktorantem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego szczególne zainteresowania w swojej profesji to chirurgia małoinwazyjna i plastyczna oraz diagnostyka ultrasonograficzna.

Jeśli rzeczywiście jest to rozstęp mięśni brzucha (stwierdził to chirurg, wykluczył przepuklinę w kresie białej) to każdy rodzaj ćwiczeń wzmacniających mięśnie brzucha jest dobry (także tzw. brzuszki). Nie ma ewidentnych wskazówek co do wykonywanych ćwiczeń w przypadku rozstępu. Każdy rodzaj ćwiczeń powodujący wzmocnienie mięśni brzucha pomoże, a być może zlikwiduje objawy rozstępu. Operacja w przypadku rozstępu jest tylko zabiegiem kosmetycznym. Lepszą i bezpieczniejszą metodą jest wzmocnienie mięśni. Radziłbym nad operacją zastanowić się, nie jest ona bezwzględnie wskazana. Musi Pani poćwiczyć i dopiero po 0,5-1 roku stwierdzić czy są tego efekty. W przypadku braku efektów dopiero ewentualnie zoperować się.

Radziłbym przed planowaną ciążą nie operować się. Zabieg jak każdy w powłokach brzusznych niesie ryzyko zniekształceń, a także wytworzenia zrostów śródotrzewnowych co może utrudniać zajście w ciążę, a także prawidłowe donoszenie ciąży. Niestety w czasie ciąży może dojść do nawrotu rozstępu.