Duża ilość płynu w jamie otrzewnej

Stwierdzono u mnie dużą zawartość płynu w jamie otrzewnej - *torbiel otrzewnej o wymiarach 50x117mm ograniczona zrostami i narządami miednicy małej*. Mam skłonności do torbieli, wcześniej miałam na jajnikach i w piersiach, ale leczyłam je tabletkami hormonalnymi. W tej chwili staramy się z mężem o dziecko i nie chcę brać hormonów, ale co zrobić z płynem w jamie otrzewnej ? W dzieciństwie przeszłam operację rozlanego zapalenia wyrostka robaczkowego z powikłaniami zapalenia otrzewnej itp. jest dużo zrostów. W rodzinie był rak macicy - mama w wieku 47 lat, usunięto przydatki i jest *zdrowa*
Lekarz zlecił antybiotyki.

Czy to wystarczy ? Czy powinnam zrobić jakieś dodatkowe badania ? Co robić? Mam 29 lat

Odpowiedzi znajdują się poniżej

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski
odpowiedzi udzielił

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski

Lek. Tomasz Stawski jest lekarzem od 2000 r. Posiada specjalizację medyczną w zakresie chirurgii ogólnej. Pacjentów przyjmuje w gabinecie specjalistycznym przy ulicy Grunwaldzkiej oraz na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie. Obecnie jest doktorantem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego szczególne zainteresowania w swojej profesji to chirurgia małoinwazyjna i plastyczna oraz diagnostyka ultrasonograficzna.

Nie wiem czy ten płyn w jamie brzusznej jaki jest opisywany (pewnie w USG jamy brzusznej) to nie torbiel jajnika. Dobrze by było wykonać TK jamy brzusznej, żeby dokładnie ocenić stan narządów miednicy mniejszej. Także określić poziom markera nowotworowego Ca-125 świadczącego o raku jajnika. Leczenie oczywiście jest dobre. Jeśli jednak ten płyn nie ustąpi, a potwierdzi się, że jest to torbiel jajnika może trzeba będzie usunąć ją operacyjnie. O tym jednak musi zadecydować ginekolog.