Usunięcie hemoroidów - jaki zabieg wybrać?

Mam żylaki odbytu. Byłam na wizycie u lekarza chirurga i skierował mnie na zabieg operacyjny. Stwierdził żylaki III stopnia na 17,19,24 godz. Czy jest możliwość zastosowania innej metody niż tradycyjna operacja? Mój chirurg stosuje tylko tę jedna metodę i obawiam się być może dlatego odradza inne. Boję się powikłań pooperacyjnych i odnawiania się żylaków. Czy może spróbować najpierw innych metod. Jakie są powikłania po metodach alternatywnych?

Odpowiedzi znajdują się poniżej

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski
odpowiedzi udzielił

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski

Lek. Tomasz Stawski jest lekarzem od 2000 r. Posiada specjalizację medyczną w zakresie chirurgii ogólnej. Pacjentów przyjmuje w gabinecie specjalistycznym przy ulicy Grunwaldzkiej oraz na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie. Obecnie jest doktorantem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego szczególne zainteresowania w swojej profesji to chirurgia małoinwazyjna i plastyczna oraz diagnostyka ultrasonograficzna.

Pani stan zaawansowania żylaków jest duży. Z mojego punktu widzenia i doświadczenia wynika, że w żylakach odbytu dużych i licznych najlepszym sposobem postępowania jest klasyczny sposób ich wycięcia. Przy takim sposobie postępowania wznowy występują bardzo rzadko (jeśli żylaki usunie się doszczętnie praktycznie nie występują). Musi się Pani jednak liczyć z tym, że czasami nie da się wszystkich żylaków usunąć za jednym zabiegiem, gdyż może dojść do niebezpiecznego powikłania jakim jest zwężenie ujścia odbytu. Dlatego niekiedy wykonuje się taki zabieg usunięcia żylaków w 2-3 etapach. Najlepiej także poddać się zabiegowi chirurgowi, który ma duże doświadczenie w danej dziedzinie operacji (taki jaki oferuje, mniej powikłań).

Leczenie mniej inwazyjne np. gumkowanie (zabieg Barona), krioterapia czy też laseroterapia jest związana z większym prawdopodobieństwem wznów. Czasami po takich zabiegach dochodzi do silnych krwawień oraz wydzielania się cuchnącego płynu z ujścia odbytu (przez pewien czas).