Cewnik D*J w ciąży

Założyli mi cewnik D*J na okres ciąży (jestem w 28 tyg.), ponieważ miałam zastój w prawej nerce. Tydzień temu byłam na wizycie u ginekologa, powiedział, że zastoju już prawie nie widać, że jest wszystko *w porządku*. Tylko jest pewien problem, przez ten czas od tego zabiegu nie wychodze z domu, nie umiem normalnie funkcjonować. Bardzo mi przeszkadza ten cewnik, podrażnia mi pęcherz i mam cały czas uczucie pełnego pęcherza. Jest to dla mnie naprawdę bardzo uciążliwe. Boję się nawet wyjść do sklepu, bo wiem, że zaraz będzie mi się chciało bardzo oddać mocz. Nie wyobrażam sobie jeszcze tych 2,5 m-cy. Dlatego chciałam zdjąć ten cewnik, lecz mam obawy. Co mam robić? Czy jest duże ryzyko, że zastój po zdjęciu cewnika może w szybkim czasie wrócić? Nie chcę już dalej tak cierpieć. Chciałabym cieszyć się tą ciążą, a nie siedzieć w domu przez tyle czasu.

Odpowiedzi znajdują się poniżej

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski
odpowiedzi udzielił

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski

Lek. Tomasz Stawski jest lekarzem od 2000 r. Posiada specjalizację medyczną w zakresie chirurgii ogólnej. Pacjentów przyjmuje w gabinecie specjalistycznym przy ulicy Grunwaldzkiej oraz na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie. Obecnie jest doktorantem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego szczególne zainteresowania w swojej profesji to chirurgia małoinwazyjna i plastyczna oraz diagnostyka ultrasonograficzna.

Trzeba z tym problemem udać się do urologa i z nim przedyskutować tą kwestę (może cewnik przesunął się i dlatego uwiera). Urolog musi wszystko skontrować. Nie radzę żadnych manipulacji we własnym zakresie w okolicach cewnika. W zależności od patologii (przy dużym nasileniu) wyciągnięcie takiego cewnika może spowodować nawet duże wodonercze w przeciągu nawet doby. Musi Pani wszystkie te kwestie przedyskutować z urologiem. Prawdopodobnie cewnik będzie konieczny do zakończenia ciąży.