Co oznacza wysoka bilirubina po cholecystektomii laparoskopowej?

Jestem 7 miesięcy po laparoskopii pęcherzyka. Wszystko jem czasem mam bóle w prawym boku. Martwi mnie jednak utrzymujący się wysoki poziom bilirubiny. Badania robiłam kilka razy i wyniki to od 1,5 do 2,4. Ostatnie badanie wynosiło 1,9 przy czym bezpośrednia 0,45 pośrednia 1,5. Aspat 13, Alat 12.Usg nic nie wykazuje przewód żółciowy 6mm bez złogów.Hbs ujemny, Hcv ujemny. GGTP 18, Fosfataza alk. 151. Badania bilirubiny powtarzałam na czczo i po jedzeniu wyniki niewiele się różniły. Co może oznaczać taki poziom? Czy jest to groźne?

Proszę jeszcze o interpretacje morfologii przy ostatnim badaniu RBC jest poniżej normy czyli 3,90 i spadły tez płytki krwi do 268. Co mogą oznaczać te dane? Czy wysoki poziom bilirubiny wpływa na płytki i spadły? poziom hemoglobiny to 12,6. Czy powinnam sie tym niepokoic? Mam 30 lat.

Odpowiedzi znajdują się poniżej

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski
odpowiedzi udzielił

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski

Lek. Tomasz Stawski jest lekarzem od 2000 r. Posiada specjalizację medyczną w zakresie chirurgii ogólnej. Pacjentów przyjmuje w gabinecie specjalistycznym przy ulicy Grunwaldzkiej oraz na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie. Obecnie jest doktorantem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego szczególne zainteresowania w swojej profesji to chirurgia małoinwazyjna i plastyczna oraz diagnostyka ultrasonograficzna.

Prawdopodobnie podwyższone stężenie bilirubiny we krwi jest niezależne od przeprowadzonej w przeszłości cholecystektomii laparoskopowej. Zapewne zawsze Pani miała takie wyniki (nie ma objawów żółtaczki) tylko wcześnie (przed zabiegiem) nie badała Pani sobie krwi na poziom bilirubiny. Być może ma Pani defekt enzymów wątrobowych uczestniczących w produkcji i przemianie bilirubiny głównie sprzężonej (wzrost poziomu bilirubiny głównie pośredniej występuje w zespołach Gilberta lub Criglera-Najjara).

Najlepiej z tym problemem udać się do poradni hepatologiczne. Dokładne określenie defektu enzymatycznego wymaga specjalistycznych badań (testów). Schorzenie to jednak nie ma żadnego wpływu na stan Pani zdrowia (podwyższenie poziomu bilirubiny jest niewielkie, objawy choroby dopiero występują przy przekroczeniu przynajmniej 3-4 krotnym normy).
Wyniki badań morfotycznych krwi są w granicach normy i musi Pan sobie zdawać sprawę, że okresowo (pod wpływem czynników wewnętrznych - choćby krwawienie miesiączkowe lub/i zewnętrznych) mogą ulegać wahaniom.