Pęknięty tętniak aorty brzusznej

Czy jest konieczność operacyjnego leczenia pękniętego tętniaka aorty brzusznej? Wystąpiły silne bóle brzucha, ale o dziwo podniosło się znacznie ciśnienie, zamiast opaść, co mogłoby sugerować, że organizm sam sobie radzi i może nawet wytworzył się dodatkowy obieg krwi, czy też jest w trakcie wytwarzania. Czy w tym przypadku zapewnienie choremu absolutnego spokoju i czekanie na dalsze obronne ruchy organizmu nie byłoby lepsze niż operacja?

Odpowiedzi znajdują się poniżej

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski
odpowiedzi udzielił

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski

Lek. Tomasz Stawski jest lekarzem od 2000 r. Posiada specjalizację medyczną w zakresie chirurgii ogólnej. Pacjentów przyjmuje w gabinecie specjalistycznym przy ulicy Grunwaldzkiej oraz na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie. Obecnie jest doktorantem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego szczególne zainteresowania w swojej profesji to chirurgia małoinwazyjna i plastyczna oraz diagnostyka ultrasonograficzna.

W przypadku pękniętego tętniaka aorty brzusznej tylko i jedynie zabieg operacyjny może uratować chorego. Przy pękniętym tętniaku jeśli nie podejmie się leczenia operacyjnego śmiertelność jest 100% (w trakcie leczenia operacyjnego 50-60% śmiertelność). Chwilowa poprawa stanu zdrowia w przypadku pękniętego tętniaka może być zgubna. Świadczy to tylko o ograniczeniu się krwi do przestrzeni zewnątrzotrzewnowej. W tej przestrzeni powoli narasta krwiak. Jeśli pęknie otrzewna zgon będzie natychmiastowy (dekompresja krwiaka ze swobodnym odpływem krwi do jamy otrzewnowej. W razie podejrzenia pękniętego tętniaka wymagana jest natychmiastowa interwencja lekarska. Każda sekunda jest ważna w tym stanie.