Odleżyny 5 stopnia

Jak leczyć odleżyny, kiedy ciało jest już czarne, zgniłe? Sprawia potworny ból.

Odpowiedzi znajdują się poniżej

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski
odpowiedzi udzielił

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski

Lek. Tomasz Stawski jest lekarzem od 2000 r. Posiada specjalizację medyczną w zakresie chirurgii ogólnej. Pacjentów przyjmuje w gabinecie specjalistycznym przy ulicy Grunwaldzkiej oraz na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie. Obecnie jest doktorantem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego szczególne zainteresowania w swojej profesji to chirurgia małoinwazyjna i plastyczna oraz diagnostyka ultrasonograficzna.

Odleżyna w V stopniu zaawansowania charakteryzuje się rozległą martwicą zajmującą powięź i mięśnie. Zniszczenie może także obejmować stawy i kości (zrzeszotnienie). Powstałe jamy mogą łączyć się ze sobą obejmując ogromne obszary. W ranie znajdują się czarno-brązowe masy rozpadających się tkanek.

Leczenie bardzo głębokich odleżyn czyli V stopnia początkowo polega na oczyszczeniu odleżyny poprzez usunięcie (chirurgiczne) lub/i rozpuszczenie martwicy (raczej dopiero po usunięciu chirurgicznym w takim zaawansowaniu martwicy).
Zabiegu dokonuje się za pomocą interwencji chirurgicznej poprzez dokładne usunięcie tkanek martwiczych czasami nawet z usunięciem zajętej martwicą kości lub stawu. Czasami trzeba wykonać (w przypadku dużych ubytków tkankowych) nawet rekonstrukcje (przeszczepy płatowe skórno-mięśniowe uzupełniające ubytki). Po dokładnym oczyszczenie chirurgicznym można dodatkowo zastosować preparaty enzymatyczne oczyszczające pozostałą ewentualną martwicę. Po zabiegu skuteczne mogą być także pasty lub/i opatrunki hydrokoloidowe wytwarzającymi odpowiednie środowisko dla ziarninującej rany. Oczywiście dodatkowo stosuje się leki wspomagające ukrwienie, przeciwzapalne i przeciwbólowe, ewentualnie antybiotykoterapia (środki przeciwgrzybiczne).